Tri z výstav SNM možno obdivovať len do 31. januára
Tri z výstav Slovenského národného múzea v Bratislave bude môcť verejnosť navštíviť len do konca januára. Na Vajanského nábreží sa skončia prehliadky Riziko a Nikola Tesla – Človek, ktorý rozsvietil svet.
Výstavný pavilón Podhradie na Žižkovej ulici sa rozlúči s výstavou Poďte sa pozrieť dovnútra!
Hlavnou témou projektu Riziko sú nebezpečné situácie. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a návštevníkov má oboznámiť s modernými možnosťami, ako nebezpečenstvu predísť alebo ho eliminovať. Zároveň má pomôcť prehĺbiť školské znalosti návštevníkov z fyziky, matematiky, štatistiky či prírodovedy a poukázať na nové súvislosti medzi týmito vedami.
Výstava Nikola Tesla – Človek, ktorý rozsvietil svet predstavuje génia, o ktorom sa hovorí, že vynašiel 20. storočie. Má životopisnú aj náučnú rovinu, Teslove vynálezy prezentuje zrozumiteľnou formou. Zachytáva jeho cestu z rodného Chorvátska po pobyt v USA. Študenti technických vysokých škôl predvedú návštevníkom Teslov transformátor s napätím stotisíc voltov, medené vajce, ktoré možno postaviť na hrot, elektrónkovú cievku aj Faradayovu klietku. Odvážlivci môžu v klietke zblízka pozorovať umelý blesk, pred ktorým ich ochráni jej kovová konštrukcia. Exponáty a panely dopĺňajú tri dokumentárne filmy. Prvý približuje vynálezcovo detstvo, ďalší zachytáva otvorenie hydrocentrály na Niagarských vodopádoch a tretí zobrazuje invenčnosť Teslovho myslenia.
Interaktívna výstava Poďte sa pozrieť dovnútra! kladie dôraz najmä na kontrast medzi technológiami a postupmi, ktoré využívala medicína kedysi a dnes. Celok Nástroje vedy dokumentuje, ako objavy posunuli medicínsky vývoj dopredu. Sekcia Wilhelm Conrad Röntgen je venovaná vedcovi, ktorý objavil elektromagnetické lúče a lekárom po prvý raz umožnil pozrieť sa do vnútra tela živého človeka. Tretí rozmer je názov časti, kde sa návštevníci dozvedia viac o magneticko-rezonančnej tomografii, teda forme diagnostiky napríklad aj rakoviny. V sekcii Viditeľný zvuk sa oboznámia s ultrazvukom, metódou získavania snímok vnútra tela prostredníctvom zvuku s frekvenciami nad 20 000 hertzov, ktoré už ľudské ucho nedokáže zachytiť. Vďaka tomuto prístroju môžu lekári vyšetriť vyvíjajúce sa dieťa v tele matky. Angiografii je zasvätená časť Pohľad dovnútra. Návštevníkom približuje, ako sa dajú lokalizovať zúžené miesta v cievach a krvácanie. Celok Elektrina a spánok popisuje diagnostiku porúch srdca, mozgu a nervov. Svoje miesto tu majú aj najstaršie chirurgické i anestéziologické nástroje. Sekcia Roboty a internet v medicíne ponúka víziu náhrady lekárov strojmi. Príkladom je telemanipulátor, ktorým operujú lekári už v súčasnosti.