Tri z výstav SNM možno obdivovať len do 31. januára

Tri z výstav Slovenského národného múzea v Bratislave bude môcť verejnosť navštíviť len do konca januára. Na Vajanského nábreží sa skončia prehliadky Riziko a Nikola Tesla – Človek, ktorý rozsvietil svet.

Výstavný pavilón Podhradie na Žižkovej ulici sa rozlúči s výstavou Poďte sa pozrieť dovnútra!


Hlavnou témou projektu Riziko sú nebezpečné situácie. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a návštevníkov má oboznámiť s modernými možnosťami, ako nebezpečenstvu predísť alebo ho eliminovať. Zároveň má pomôcť prehĺbiť školské znalosti návštevníkov z fyziky, matematiky, štatistiky či prírodovedy a poukázať na nové súvislosti medzi týmito vedami.


Výstava Nikola Tesla – Človek, ktorý rozsvietil svet predstavuje génia, o ktorom sa hovorí, že vynašiel 20. storočie. Má životopisnú aj náučnú rovinu, Teslove vynálezy prezentuje zrozumiteľnou formou. Zachytáva jeho cestu z rodného Chorvátska po pobyt v USA. Študenti technických vysokých škôl predvedú návštevníkom Teslov transformátor s napätím stotisíc voltov, medené vajce, ktoré možno postaviť na hrot, elektrónkovú cievku aj Faradayovu klietku. Odvážlivci môžu v klietke zblízka pozorovať umelý blesk, pred ktorým ich ochráni jej kovová konštrukcia. Exponáty a panely dopĺňajú tri dokumentárne filmy. Prvý približuje vynálezcovo detstvo, ďalší zachytáva otvorenie hydrocentrály na Niagarských vodopádoch a tretí zobrazuje invenčnosť Teslovho myslenia.


Interaktívna výstava Poďte sa pozrieť dovnútra! kladie dôraz najmä na kontrast medzi technológiami a postupmi, ktoré využívala medicína kedysi a dnes. Celok Nástroje vedy dokumentuje, ako objavy posunuli medicínsky vývoj dopredu. Sekcia Wilhelm Conrad Röntgen je venovaná vedcovi, ktorý objavil elektromagnetické lúče a lekárom po prvý raz umožnil pozrieť sa do vnútra tela živého človeka. Tretí rozmer je názov časti, kde sa návštevníci dozvedia viac o magneticko-rezonančnej tomografii, teda forme diagnostiky napríklad aj rakoviny. V sekcii Viditeľný zvuk sa oboznámia s ultrazvukom, metódou získavania snímok vnútra tela prostredníctvom zvuku s frekvenciami nad 20 000 hertzov, ktoré už ľudské ucho nedokáže zachytiť. Vďaka tomuto prístroju môžu lekári vyšetriť vyvíjajúce sa dieťa v tele matky. Angiografii je zasvätená časť Pohľad dovnútra. Návštevníkom približuje, ako sa dajú lokalizovať zúžené miesta v cievach a krvácanie. Celok Elektrina a spánok popisuje diagnostiku porúch srdca, mozgu a nervov. Svoje miesto tu majú aj najstaršie chirurgické i anestéziologické nástroje. Sekcia Roboty a internet v medicíne ponúka víziu náhrady lekárov strojmi. Príkladom je telemanipulátor, ktorým operujú lekári už v súčasnosti.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nanosvet

Slovenské národné múzeum v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a ob?ianskym združením RIO 21 pripravili výstavu Nanosvet, ktorá ponúkne verejnosti a najmä mládeži poh?ad na svet ve?mi malých ro

O divadelných budovách v strednej Európe

Zamyslieť sa nad budovami stánkov divadelnej kultúry nabáda návštevníkov Výstavného pavilónu Podhradie Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave jeho najnovšia výstava. Výstava Za každodennosťou: Divadelná architektúra v strednej Európe vznikla v rámci medzinárodného projektu TACE – Divadelná architektúra v strednej Európe. Vďaka spolupráci SNM a Divadelného ústavu Bratislava sa pokúša nájsť odpoveď napríklad na otázku, či reprezentuje Slovenské národné divadlo slovenskú architektúru. Kladie taktiež otázky o možnosti existencie národných divadiel na začiatku 21. storočia a ide aj ďalej, keď sa pýta, či vôbec existuje národná architektúra alebo výhradne globálny rukopis. Agentúru SITA o tom informovala Dana Tomečková z Divadelného ústavu.

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu v Bratislave

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu 6. decembra 2009 vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea „Podhradie“ na Žižkovej ulici v Bratislave. Tu sa uskutoční XXVI. ročník Medzinárodného stretnutia zberateľov minerálov a fosílií. Stretnutie pripravilo Prírodovedné múzeum v Bratislave v spoluprácu so Slovenskou geologickou spoločnosťou. Toto stretnutie patrí medzi najväčšie podujatia tohto druhu na Slovensku a je zaujímavé nielen pre odborníkov a nadšencov zaoberajúcich sa mineralógiou a paleontológiou, ale aj pre širokú verejnosť.