Tureckí umelci budú tvoriť pred návštevníkmi SNM
Tureckí autori diel sprístupnených v bratislavskom SNM ponúkajú návštevníkom možnosť pozrieť sa na proces ich vzniku priamo v expozícii: BRATISLAVA 17. júna 2004 (SITA) – Diela dvoch významných tureckých umelcov, Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila predstavuje od dnes až do 24. júna Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Výstavu Tradičné turecké umenie nájdu záujemcovia o na Slovensku bežne nedostupnú orientálnu kultúru v expozíciách múzea na Vajanského nábreží 2. Zaujímavosťou je, že tureckí výtvarníci budú priamo na výstave tvoriť umelecké diela. Ako agentúru SITA informovala Renáta Holienčínová z oddelenia propagácie SNM, návštevníci múzea môžu Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila pozorovať denne, okrem pondelka, od 10:00 do 11:00 a od 15:00 do 16:00.
Tradície umeleckej tvorby Osmanskej ríše ponúknu práce Hüsamettina Yivlika (1957). Rodený Istanbulčan sa o historické umenie svojej vlasti začal zaujímať už počas štúdia na základnej škole. Diela vytváral pôvodne kompozíciou drevorezby, výšiviek a zlatenia. Posledné tri roky však pracuje so šperkmi a dekoratívnymi predmetmi. Vytvára ich na základe vlastných návrhov a používa jedinečné nástroje a metódy.
Aj v zahraničí známy Hikmet Barutcugil (1952), pôvodom z tureckého mesta Malatya, sa rovnako ako Yivlikku venuje tradičným tureckým remeslám ako je kaligrafia, zlatenie, miniatúrna maľba a viazanie kníh. Zúčastnil sa na stovkách podujatí a výstav v asi dvadsiatich krajinách sveta. Jeho práce sú v mnohých múzeách, vrátane londýnskeho Britského múzea a vďaka výstave v SNM si ich môžu pozrieť aj naši milovníci umenia. Baratcugil prednáša na katedre Tradičného tureckého umenia na Umeleckej Univerzite Mimara Sinana v Istanbule a Fakulte umenia istanbulskej Marmarskej univerzity. Od roku 1996 vedie umelecké centrum Ebricton (zem Ebru), kde vedie tvorivé dielne mramorovania a iných tradičných remesiel. Je autorom kníh o umení.
Výstavu pripravilo SNM a Veľvyslanectvo Tureckej republiky s podporou Ministerstva kultúry SR.
(SITA, tm;zd), 0323