Turistov lákajú najmä hrady a zámky – múzeá – Pravda

BRATISLAVA (ag) – Reforma verejnej správy sa týka aj 42 slovenských múzeí, ktorých zriaďovateľmi sú krajské úrady. V súčasnosti je totiž väčšina zbierkových predmetov a budov, v ktorých sídlia, vo vlastníctve štátu. Ako v tejto súvislosti uviedol Ivan Rybecký zo Slovenského národného múzea v Bratislave, múzejníci sa domnievajú, že zbierkové predmety a budovy by mali aj naďalej zostať pod štátnou opaterou: “Sú totiž obavy, že by mohlo dôjsť k manipulácii. To, čo naši predkovia zhromaždili v múzeách, by sa mohlo znehodnotiť alebo roztratiť.” Okrem toho by sa podľa neho mohol zmeniť aj účel využívania budov. V súčasnosti je v 79 slovenských múzeách a galériách umiestnených viac ako 8 miliónov zbierkových predmetov. Múzeá sú zo zákona povinné vykonávať ich odbornú ochranu. Želmíra Šípková zo Zväzu múzeí na Slovensku však upozornila, že priemerná suma ročne vynaložená na reštaurovanie jedného predmetu je iba 65 halierov. Nedostatočný je aj počet konzervátorov – na jedného pripadá takmer 55-tisíc predmetov
Záujem o slovenské múzeá je v posledných rokoch približne rovnaký. Vlani sa počet návštevníkov vyšplhal na takmer 3,5 mil. ľudí. Väčšinu z nich však tvorili zahraniční turisti. Na porovnanie – múzeá v Čechách navštívi ročne okolo 7 mil. ľudí. Najvyhľadávanejšie sú hradné múzeá, a to v Bojniciach, na Orave, v Betliari a v Červenom Kameni. Zvýšiť popularitu múzeí a zdôrazniť význam ich sociálnej úlohy v spoločnosti má Medzinárodný deň múzeí, ktorý je od roku 1977 stanovený na 18. mája. Vstup do väčšiny múzeí na Slovensku je v tento deň voľný a pre návštevníkov sú pripravené rôzne kultúrne podujatia a výstavy. Na Bratislavskom hrade bude napríklad sprístupnená výstava Cesta dejinami. Jej cieľom je poukázať na cestu, ktorou sa v uplynulých tisícročiach uberal dejinný vývoj na Slovensku. Súčasne si záujemcovia budú môcť pozrieť výstavu fotografií Lesk a bieda múzeí.


  Zdroj: Pravda 19.5.2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zmeny zriaďovateľov vplývajú na múzeá

Naši pamiatkari si nedávno pripomenuli päťdesiatiny inštitúcie na samej špici ich celoslovenskej hierarchie – Pamiatkového ústavu. Na prahu nového obdobia však stoja nielen v pekných rečiach gratulantov, ale doslova. Novela zákona o pamiatkovom fonde im totiž vkladá do rúk právomoci úradu – presnejšie špecializovanej štátnej správy – a s nimi novú zodpovednosť. Čo to bude znamenať?

Najakútnejší problém Múzea mesta Bratislavy

Najväčším problémom, s ktorým sa už dlhší čas borí Múzeum mesta Bratislavy, je zatápanie depozitu nábytku v bratislavskej Dúbravke. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ múzea Peter Hyross. “Najakútnejší problém, čo sa uloženia zbierkových predmetov týka, rieši múzeum v Dúbravčiciach. Tam má dve haly s historickým nábytkom, pričom do jednej z nich veľmi intenzívne zateká,” povedal Hyross. Múzeum podľa neho v rámci svojich “skromných finančných možností” tmelilo a odstránilo najhoršie a najakútnejšie nedostatky. Do akej miery sa múzeu podarilo problém aspoň čiastočne vyriešiť, sa podľa Hyrossa ukáže až po roztopení snehu.