Tvorba ukrajinského maliara Lybu v Podhradí

Obrázok k článku

Výstavu obrazov ukrajinského maliara Vitalija Lybu sprístupili v stredu 26. januára 2011 v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. Výstavný pavilóne SNM Podhradie predstavuje maľby Vitalija Ivanoviča Lybu (1949), v ktorých sa venuje stvárneniu miest, krajinomaľbe a aj sakrálnej tematike. Častou témou jeho obrazov sú drevené chrámy charakteristické aj pre severovýchodné Slovensko a Zakarpatskú oblasť Ukrajiny.

Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM ďalej informovala, "Lybove diela sú významne ovplyvnené kresťanstvom a duchovnými motívmi. Jeho maľba Svätá Trojica bola vybraná ako dar, ktorý bývalý prezident SR Rudolf Schuster venoval počas návštevy Vatikánu najvyššiemu predstaviteľovi Rímskokatolíckej cirkvi pápežovi Jánovi Pavlovi II.".

Výstavu pripravilo SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry v spolupráci so Slovenským technickým múzeom a potrvá do 23. februára 2011. Výber z Lybovej tvorby nájdu záujemcovia vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici 16 v Bratislave denne okrem utorka od 10:00 do 17:00. Podrobnosti možno nájsť na http://www.snm.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Leteckom múzeu pribudla balistická raketa z Ukrajiny

KOŠICE 3. januára 2004 (SITA) – Medzikontinentálna balistická raketa, ktorú Slovenskému technickému múzeu (STM) daroval ukrajinský prezident Leonid Kučma, bude novým unikátnym exponátom Leteckého múzea v Košiciach. Ukrajinskí mechanici dnes v areáli múzea začali montovať korpus rakety dlhý 23 metrov.

Na pomedzí maľby a grafiky

Druhú polovicu kultúrneho leta otvorí Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave výstavou obrazov Vojtecha Kolenčíka, ktorá potrvá od 2. augusta do 5. septembra 2004. Vojtech Kolenčík patrí k tým absolventom grafickej špeciálky Albína Brunovského, ktorých tvorba priniesla v priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia nové výtvarné myslenie v grafike. Známe sú najmä jeho zadrôtované, akoby umlčané tváre i figúry, ktoré v dobe svojho vzniku jednoznačne vypovedali o obmedzovaní slobody tvorby i myslenia. Jeho diela boli preto v období socialistického realizmu „ideologicky“ odmietané.

O divadelných budovách v strednej Európe

Zamyslieť sa nad budovami stánkov divadelnej kultúry nabáda návštevníkov Výstavného pavilónu Podhradie Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave jeho najnovšia výstava. Výstava Za každodennosťou: Divadelná architektúra v strednej Európe vznikla v rámci medzinárodného projektu TACE – Divadelná architektúra v strednej Európe. Vďaka spolupráci SNM a Divadelného ústavu Bratislava sa pokúša nájsť odpoveď napríklad na otázku, či reprezentuje Slovenské národné divadlo slovenskú architektúru. Kladie taktiež otázky o možnosti existencie národných divadiel na začiatku 21. storočia a ide aj ďalej, keď sa pýta, či vôbec existuje národná architektúra alebo výhradne globálny rukopis. Agentúru SITA o tom informovala Dana Tomečková z Divadelného ústavu.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.