Unikátna zbierka rádií
Anton Krúpa /74/ z Nižnej na Orave má v zbierke, najväčšie u nás, vyše tristo rádií z minulého storočia. Ani jedno nekúpil, všetky dostal. Pán Krúpa bol od malička veľmi zvedavý. Jeho otec mal mlyn, a tak sa ho už ako chlapec naučil obsluhovať. Lákala ho aj elektrotechnika,najmä keď si v časopise Priateľ dietok v rubrike Urob si sám prečítal rady, ako si urobiť rádio. Na Orave vtedy nebola elektrina, rádiá hral len na batérie. A tie sa dali nabiť. Keďže Krúpovci mali nabíjačku, prichádzali záujemcovia k nim do mlyna. Videli, že chlapec má záujem o súčiastky, všelijaké drôtiky, tak mu ich nosili. Ako dvanásťročný si rádio poskladal. A hralo, samozrejme na batérie.
Roku 1940 zaviedli na Orave elektrinu a ľudia si pokúpili rádiá. nemci ich vtedy predávali za 650 korún, čo bola veľmi výhodná cena. Robili to preto, aby takto mohli šíriť svoju ideológiu. Lenže… Roku 1945 bolo víťazstvo Nemcov na vážkach, a tak nemeckí odborníci robili v rádiách zásahy, aby si ľudia nemohli naladiť krátke vlny a počúvať Londýn a Moskvu.
-Bol tu taký inteligentný Nemec, ktorý spojenie prerušoval len precviknutím drôtika. Keďže mňa rádiotechnika veľmi zaujímala, naučil som sa to opravovať,-zaspomínal si pán Krúpa, ktorý mal vtedy len šestnásť rokov.
-Niekto ma však udal. Dostal som sa pred rýchly vojenský súd a ten vzniesol rozsudok: Zastreliť! A keď už bolo v Podbieli, kde sme vtedy bývali, všetko pripravené na popravu, objavil sa nemecký veliteľ. Dodnes ho mám pred očami a počujem, ako hovorí: Taký zasran nemôže nič vedieť! Prepustiť! Zachránil mi život.
Rádiotechnika ho odvtedy zaujímala ešte väčšmi a doma mu pribudli nejaké rádiopríjímače. Neskôr sa venoval televíznej technike. Ako servisný televízny technik precestoval polovicu sveta.
Rádiá ostali jeho životnou láskou a stále ich zbiera. Niektoré získal, keď ešte fungovali, a verí, že keby ich trochu “oprášil”, určite z nich zaznejú pesničky. Veľa ich je aj nefunkčných. No ich tvorcov obdivuje. Veď napríklad už roku 1940 malo rádiou Philips predvoľbu staníc. Najstaršie rádia má z roku 1917. Zberateľ má rádiá uskladnené na viacerých miestach. Rádio z roku 1940 počúvali nemeckí vojaci v zákopoch. Okrem hudby a hovoreného slova zaznievali z neho rozkazy. V jeho zbierke sa nachádza nemecký Zenit vyrobený z roku 1917 a v roku 1930 vyrábali v Přelouči rádiá, ktoré ešte možno vidieť v starých filmoch. Fabriku vlastnili nemeckí podnikatelia.
Univerzita Mateja Bela, fakulta prírodných vied Banská Bystrica, katedra Ekomuzeológie Banská Štiavnica
Seminárna práca
Predmet: Zberateľstvo
Spracoval: Silvia Ivaničová
Názov redakčne upravený. Pôvodný názov: Unikátna zbierka
V pripade ze chcete zverejnit svoju pracu a napomoct tak Obnova.sk a mozno aj sebe poslite nam ju na clanky@obnova [.botka.] sk.