Uvítanie medom

Princ Charles po druhý raz na Slovensku

2. novembra 2000
Dvojdňová oficiálna návšteva princa Charlesa (52), najstaršieho syna britskej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, ktorý je prvým v poradí na následníctvo britského trónu, má osobitný charakter. Okrem oficiálnych prijatí a rozhovorov bol program návštevy zostavený podľa špecifických záujmov a aktivít princa Charlesa. Slovenskí hostitelia pre princa z Walesu, ktorý predsedá desiatkam organizácií, zaoberajúcich sa najmä ochranou životného prostredia, architektúrou a charitou, pripravili na strednom Slovensku prehliadku kostolíkov v Zolnej pri Zvolene a Ponikách a prechádzku Badínskym pralesom. Napriek nevľúdnemu počasiu a hustému dažďu, ktoré sprevádzali stredajšiu návštevu princa z Walesu na strednom Slovensku, princ Charles bol spokojný.
„Kráľovskú návštevu sme tu ešte nemali,“ povedal hrdo ponický starosta Emil Králik. Národná kultúrna pamiatka pochádza zo 14. storočia a jej ozdobou sú zachované fresky talianskych umelcov. Poničania darovali princovi Charlesovi fujaru aj pohár pravého horského medu, za ktorý sa poďakoval s tým, že je vášnivým milovníkom medu.

V Banskej Bystrici slávnostne otvoril monitorovacie centrum anglickej spoločnosti Skamp pre strednú Európu, ktoré sa bude zaoberať predajom a distribúciou vnútrovozidlových komunikačných a monitorovacích systémov. Fanfárami a nadšenými výkrikmi privítali následníka britského trónu na banskobystrickom námestí. Napriek neprívetivému počasiu absolvoval krátku prechádzku po ňom s primátorom mesta Jánom Králikom. Princ Charles srdečne komunikoval s Banskobystričanmi, zaujímal sa o históriu budov na námestí. Podľa Králika bol princ Banskou Bystricou nadšený a ako Charles sám povedal, predstihla jeho očakávania. Príjemne ho tiež prekvapilo, že tretina ľudí vedela po anglicky.

Jeho pobyt na strednom Slovensku zavŕšila návšteva Badínskeho pralesa, od ktorej ho neodradilo ani zlé počasie. V gumákoch v ňom strávil asi hodinu.

Následníka britského trónu, ktorý pricestoval na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera, večer v Bratislave prijal v zastúpení prezidenta predseda NR SR Jozef Migaš. Na rozhovoroch sa zúčastnil aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Dnes sa očakávajú rozhovory s premiérom Mikulášom Dzurindom. Po deviatich rokoch od prvej návštevy Bratislavy, na ktorú vtedy prišiel aj s manželkou princeznou Dianou (tragicky zahynula v auguste 1997), si dnes prezrie aj historické centrum mesta.

Dagmar Teliščáková

Zdroj: Pravda č. 253/00, 02. 11. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oslava 1. mája v barokovom štýle na zámku Schloss Hof

Oslava 1. mája na barokovom zámku, veľký sprievod zvierat, majáles, narazenie pivného suda, to všetko sa bude konať na barokovom zámku. Slávnosť zvierat a mnoho iných atrakcií. Nádherné kone a zriedkavé druhy bielych oslov, ovečky, kozičky, ťavy a pekné alpaky majú na 1. mája svoju premiéru. Zažijete atraktívnu šou s predvádzaním jazdeckého umenia, či ľudovým tancom.

RÁKOCZIHO POVSTANIE V EURÓPSKOM KONTEXTE

VÝCHODOSLOVENSÉ MÚZEUM V KOŠICIACH
Termín: 29.10.2003 -december 2003
Miesto: Nám. Maratónu Mieru č.2
Autor výstavy: akad.arch. Jozef Duchoň, Východoslovenské múzeum Košice
V roku 2003 si pripomíname trojsté výročie posledného stavovského povstania v Uhorsku – povstania Františka II. Rákocziho. Východoslovenské múzeum disponuje osobitnou rákocziovskou expozíciou v Rodoste, preto by malo byť výstavné pojednanie tejto témy pojednané z iného hľadiska, aký táto expozícia ponúka.

Staré: EAMES – Charles & Ray – Design 1940–1970

Dielo Charlesa a Ray Eamesovcov vojde do histórie ako výsledok jednej z najplodnejších spoluprác 20. storočia. Počas štyroch desaťročí vytvorili okrem známych nábytkov tiež výnimočné filmy, stavby a výstavy.
Charles Eames sa narodil v roku 1907 v St. Louis, Missouri, USA. Po ukončení štúdia architektúry začal na Cranbrook Academy of Art experimentovať s nábytkom. V roku 1940 spolupracoval s Eero Saarinenom na sérii preglejkových stoličiek, stolov a skriňových prvkov. Ray Eamesová sa narodila v roku 1912 v Sacramento, Kalifornia, USA, ako Bernice Alexandra Kaiserová.

Granty Ford desiaty krát na Slovensku

Po veľmi úspešnom minulom ročníku Grantového programu na Slovensku, kedy organizátori zaznamenali rekordný počet zaslaných prihlášok, Ford Motor Company dnes vyhlasuje desiaty ročník grantového programu Conservation & Environmental Grants na Slovensku.