V Bratislave vystavujú obraz za 90 miliónov korún

Originál olejomaľby Kristus a cudzoložnica v hodnote tri milióny eur (90,378 miliónov korún) od talianskeho renesančného maliara Jacopa Robustiho Tintoretta môžu od 3. decembra do 10. januára vidieť návštevníci Galérie mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci.

Obraz bude mesiac súčasťou stálej expozície, ktorá predstavuje stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo. Galéria mu vyhradila samostatnú miestnosť na prvom poschodí. Pre špeciálne bezpečnostné i klimatické požiadavky poisťovne a galérie Galleria Nazionale d´Arte Antica di Palazzo Barberini v Ríme, ktorej dielo patrí, smie byť v miestnosti vždy maximálne päť osôb. Zakázané je fotografovať, a to aj mobilom. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla riaditeľka a kurátorka Palazzo Barberini z Ríma Angela Negro, národná talianska galéria požičala túto olejomaľbu po prvý raz vo svojej histórii. Všetky náklady spojené s prevozom, expozíciou i bezpečnostnými opatreniami pokryla talianska spoločnosť Enel – Slovenské elektrárne.

Dielo Kristus a cudzoložnica namaľoval Tintoretto v rokoch 1546 až 1548. Zvečnil na ňom situáciu z Jánovho evanjelia, keď chceli farizeji dostať Krista do ťažkostí. Priviedli mu cudzoložnú ženu so žiadosťou o radu, ako s ňou majú narábať.

“Meditujúci Kristus v sede sa nahne nad podlahu, ktorá by mala byť podľa evanjelia z piesku, ale na našom obraze je to mramorová dlažba, a začne písať neurčité znaky,” hovorí Angela Negro. V tej súvislosti vyslovuje Kristus slávnu vetu – Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí kameňom – čím narážal na to, že cudzoložnica mohla byť v tom čase za cudzoložstvo ukameňovaná. Obraz pre výstavu v Galérii mesta Bratislavy nezvolila kurátorka z Ríma náhodne. Spoločným menovateľom pre maliara a galériu bol stredoeurópsky priestor. “Tintoretto bol súčasťou benátskej školy a Benátsko bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska,” hovorí Negro.

Posledný veľký majster benátskeho maliarstva 16. storočia Jacopo Robusti získal prívlastok Tintoretto po otcovi farbiarovi (z talianskeho il tintore – farbiar). Vlastnú dielňu mal už ako 20-ročný. Pracoval na objednávky, jeho diela ozdobili viacero sál v Benátkach.

Tvorba Jacopa Robustiho Tintoretta má niekoľko charakteristických prvkov. Špeciálnu kompozíciu obrazu docielil pootáčaním osôb. Angela Negro prirovnáva autorovo videnie a prezentáciu k režisérskemu. Unikátne narábal i s farbou. “Maľoval veľkou rýchlosťou s okamžitým účinkom. To znamená, že si nekreslil skicu, ale maľoval hneď štetcom,” vysvetľuje Angela Negro.

Tintorettovu unikátnu kompozíciu a členenie obrazu potvrdili aj röntgenové snímky. Legenda hovorí, že po desiatich dňoch, ktoré Tintoretto strávil v ateliéri svetoznámeho Tiziana, ho Tizian vyhodil, pretože na mladého Jacopa žiarlil. Napriek tomu Tintoretto na stenu svojej benátskej dielne vlastnoručne napísal: „Kresba od Michelangela, farby od Tiziana.“

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Návštevnosť Slovenskej národnej galérie stúpa

V SNG chystajú zmeny, po Esterházyho paláci plánujú rekonštruovať aj ďalšie budovy
3. februára 2005 (SITA) – Návštevnosť Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave má od roku 1999 stúpajúcu tendenciu, minulý rok si prišlo výstavy SNG pozrieť 147 820 návštevníkov, uviedla dnes na tlačovej konferencii generálna riaditeľka tejto inštitúcie Katarína Bajcurová. Nedostatočný bol podľa jej slov príspevok 66 miliónov zo štátneho rozpočtu.

Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Zmizla Picassova maľba v hodnote 3 miliónov dolárov

PARÍŽ 20. mája 2004 (SITA) – Francúzska polícia vyšetruje zmiznutie maľby Pabla Picassa v hodnote 3 miliónov dolárov zo skladu vo vlastníctve parížskeho Centra Pompidou, uviedla v stredu polícia. Olejomaľbu “Nature Morte a la Charlotte” naposledy videli 12. januára v reštaurátorskom štúdiu v sklade na severozápade Paríža, uviedol predstaviteľ polície pod podmienkou zachovania anonymity.