V Diviackej Novej Vsi sa príkladne starajú o barokový kostol
V Diviackej Novej Vsi sa príkladne starajú o barokový kostol, zasvätený Najsvätejšej trojici. Z financií rezortu kultúry, projektu Obnovme si svoj dom a zbierok veriacich, realizujú záchranu troch oltárov a mobiliáru. Práce sa začali pred 3 rokmi. Odborníci jednu etapu práve zavŕšili a pustili sa do ďalšej. Na postup bol zvedavý spravodajca Marián Ondáš.
Ja teraz sledujem prácu akademického sochára Dušana Hagaru. Tento bočný oltár Panny Márie je už dokončený, do ďalšieho ste sa pustili, tomu predchádza výskum.
Dušan Hagara, akademický sochár: “Sme ukončili práce na barokovom oltári Panny Márie a začíname pokračovať v ďalšej rekonštrukcii, na oltári sv. Anny samotretej.”
Pozerám sa, že vlastne táto pamiatka musela byť dosť zdevastovaná. Čo sa najviac podpísalo na tom zlom stave?
Dušan Hagara, akademický sochár: “Hlavne to bola tá drevná hmota, ktorá bola výrazne napadnutá červotočom. Chýbali tam veľké časti ornamentálnej výzdoby, ktoré sa museli dorezávať, rekonštruovať.”
Výskumom ste objavili také ďalšie artefakty tohto oltára.
Dušan Hagara, akademický sochár: “Áno. Boli to sochy sv. Joachima a sv. Jozefa, tie sme potom našli.”
Bádate, skúmate, musíte sa vrátiť aj k tým technológiám z pred tých 300 rokov.
Dušan Hagara, akademický sochár: “Áno. Vlastne to reštaurovanie musí rešpektovať tú pôvodnú technológiu.”
Do tohto kostolíka chodia mnohí veriaci, chodia aj mladí ľudia, miništranti. Takže ako to vplýva na ľudí?
Veriaci: “Podľa mňa je to veľmi pekné, veľmi pekne sa to opravilo.”
Veriaca: “Sa mi to páči, som spokojná že sa to obnovuje, aby to bolo aj pre ďalších po nás čo prídu, aby sa z toho tešili, aby to prinášalo dobro pre nás všetkých.”
Veriaca: “Veľmi sa nám to páči a sme radi, že nám to aj zo štátu podporili. Že skutočne si môžeme vážiť takéto pamiatky starodávne.”
Veriaca: “Máme radosť z toho.”
Ako duchovný tejto farnosti vníma obnovu?
Duchovný z Diviackej Novej Vsi: “Ako v našich domovoch. Keď náš domov, naša domácnosť je pekná, upravená, tam sa človek dobre cíti, tam sa rád zdržuje, má z toho radosť z toho života. Kostol je dom boží a takisto ten človek radšej ide do toho domu božieho keď je pekne upravený, keď aj tieto maľby, tieto umelecké diela našich predkov nejakým spôsobom oslovia, takže potom človeka lepšie prijme k tomu, aby to ľudia krajšie prežívali.”
Zdroj: Rádio Slovensko 18:00