V Haliči rekonštruujú Csontváryho pamätný dom a galériu

Pamiatka na umelcov Tivadara Kosztku Csontváryho a Jánosa Mustóa, ktorí svojou činnosťou ovplyvnili históriu Slovenska i susedného Maďarska, sa zachová vďaka oprave kultúrno-historických centier v Haliči a v Eresztvény v Maďarsku. Ako informuje výkonný riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec, projekt cezhraničnej spolupráce medzi obcou Halič v Lučeneckom okrese a maďarským mestom Salgótarján je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 637 274,60 eur. K dominantám Haliče ako je haličský zámok, železničný domček s múzeom a Csontváryho galéria v prírode, vďaka projektu pribudne aj Csontváryho pamätný dom, ktorý bude v budove bývalej školy.

Cieľom obce Halič je rekonštrukcia budovy bývalej školy v obci na pamätný dom T. K. Csontváryho. Dom bude slúžiť nielen na prezentáciu jeho malieb, lekárne, ktorú v obci prevádzkoval 10 rokov a kde uložil svoje cenné diela, ale aj pre prezentáciu histórie obce Halič, rodu Forgáchovcov, hrnčiarstva a regiónu. „V spolupráci s OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie bude okrem iného pamätný dom slúžiť aj ako takzvaný informačný bod, ktorý bude návštevníkom poskytovať komplexné informácie o našom regióne,“ doplnil starosta obce Halič Alexander Udvardy, podľa ktorého tento krok zviditeľní obec aj región.

Na maďarskej strane Novohradu sa vytvorí pamätný dom J. Mustóa, ktorý bude sídliť v obnovenom turistickom dome Dornyai. Pamätný dom bude využívaný pre výstavy slovenských fotografov, maliarov, rezbárov i ľudových remeselníkov. Prostredníctvom cezhraničnej spolupráce chcú Partneri projektu zdôrazniť jedinečné kultúrne a historické hodnoty cezhraničného regiónu Novohrad/Nográd, prezentáciou tvorby a životov dvoch umelcov, ktorí tu pôsobili a zanechali svoje významné stopy.

Výsledkom projektu bude zviditeľnenie života a práce umelcov Csontváryho a Mustóa prostredníctvom vytvorenia informačných bodov pre návštevníkov, ako aj miesto pre organizovanie tvorivých dielní a organizovanie rôznych kultúrnych podujatí v spolupráci s Dornyaiho domom.

„Náš región chceme prezentovať turistom ako miesto plné zážitkov, ktoré sú postavené na niečom netradičnom a neopozeranom – či už sú to príbehy ľudí, alebo miest, ktoré odhaľujú históriu tohto regiónu,“ dodal Krahulec.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Konferencia o hradoch na slovensko-maďarskom pomedzí

O hradoch od Trebišova po Čabraď na Slovensku a od Füzéru po Nógrád v Maďarsku budú diskutovať v dňoch 15.-16. apríla 2010 vo Fiľakove. Odborníci sa tu stretnú na medzinárodnej konferencii “Archeologický výskum a pamiatková obnova hradov od Hontu po Zemplín na dvoch stranách štátnych hraníc”. Podujatie, ktoré organizujú Hradné múzeum vo Fiľakove a Združenie hradov severného Maďarska, sa uskutoční na Mestskom úrade vo Fiľakove v rámci projektu “Medzinárodný rozvoj – budovanie siete: Kultúrna trať Po ceste severných hradov” podporenom Programom cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.

Odpovede