V jaskyni v Gruzínsku objavili vlákna staré 34 000 rokov

Skupina archeológov a paleontológov objavila v jednej jaskyni v Gruzínsku zvyšky niečoho, čo by mohlo byť najstarším doteraz nájdeným kusom odevu. Ide o malé ľanové vlákna spred 34 000 rokov, ktoré podľa výskumníkov používali ľudia na výrobu oblečenia, košíkov či topánok. Niektoré vlákna boli dokonca nafarbené na čierno, sivo, tyrkysovo a ružovo.

Objavenie vláken prekvapilo výskumníkov, ktorí pracujú v jaskyni Dzudzuana už od roku 1996 a každoročne sa tam vracajú, aby výskum dopĺňali. Posledný raz, keď sa pokúšali zistiť viac o živote obyvateľov v období mladého paleolitu, ako lovili a zbierali potraviny, či aké nástroje používali, spozorovali pomocou mikroskopu medzi vrstvami hliny v jaskyni niečo nečakané – zvyšky starodávnych ľanových vláken. Podľa slov archeológa Ofera Bar-Yosefa, jedného z hlavných odborníkov zodpovedných za výskum, sa vlákna mohli používať na výrobu odevov, spájanie kúskov kože či na zväzovanie.


Vedci sa domnievajú, že použitie ľanu, ktorý je prírodný a ľahko dostupný, taktiež zvyšovalo “možnosti prežitia” ľudí v tvrdých podmienkach tejto hornatej oblasti, kde je podnebie veľmi chladné. Niektoré vlákna boli stočené, čo naznačuje, že sa používali na výrobu povrazov či šnúrok. Iné zase boli zafarbené s pomocou rastlín z tejto oblasti. Skupina odborníkov odhadla vek vláken s pomocou uhlíkovej metódy na 34 000 rokov. Takmer tomu nemohli uveriť, keďže najstaršie stopy vláken, ktoré sa dovtedy podarilo nájsť, boli zo známeho českého náleziska v Dolných Věstoniciach a ich vek bol približne 28 000 rokov. Výsledky vykopávok publikovali v poslednom vydaní časopisu Science.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili jedny z najstarších jaskynných malieb v Európe

V jaskyni Coliboaia na severovýchode Rumunska objavili maľby, ktorých vek odborníci odhadujú na 23-tisíc až 35-tisíc rokov. Podľa vedcov z Rumunskej speleologickej federácie (FRS) ide o jedny z najstarších objavených jaskynných malieb v Európe. Na stenách jaskyne pravekí ľudia zobrazili čiernou farbou rôzne zvieratá vrátane byvola, koňa, medveďa a nosorožca. Pravosť nálezu potvrdil aj tím popredného francúzskeho odborníka na praveké umenie Jeana Clottesa. Presný vek malieb však určia až pomocou rádiokarbónového datovania.

Prieskumníci našli v Poľsku tri zuby neandertálca

Tím poľských prieskumníkov našiel v jaskyni v južnej časti krajiny tri zuby neandertálca. Podľa lídra skupiny Mikolaja Urbanowského je to prvý objav pozostatkov neandertálca v krajine. O objave Poliakov informovalo nemecké vedecké periodikum Naturwissenschaften. Zuby našli prieskumníci v jaskyni Stajna v Karpatských vrchoch. Urbanowski uviedol, že pri zuboch našli aj kresací kamienok a tiež kosti mamuta a nosorožca.