V kancelárii primátora Trnavy ,,úraduje“ reštaurátor
V kancelárii primátora Trnavy prebieha už niekoľko týždňov reštaurátorský výskum. Jeho cieľom je zistiť rozsah zachovania maliarskej výzdoby stien v jednotlivých vývojových etapách a prípadne priniesť aj ďalšie informácie o histórii meštianskeho domu, ktorý je teraz súčasťou areálu trnavskej radnice. Po vypracovaní správy z výskumu čaká miestnosť reštaurovanie. Radnica na Hlavnej ulici v Trnave je národnou kultúrnou pamiatkou.
Jedným z najhodnotnejších výsledkov doterajšieho výskumu je podľa reštaurátora Tomáša Kucmana objav dreveného trámu, ktorý bol do muriva vložený už pri stavbe pôvodne samostatného trojpodlažného meštianskeho domu na nároží terajšej Radlinského a Hlavnej ulice. ,,Je to v rámci Trnavy prvýkrát, čo sa podarilo nájsť drevený prvok zabudovaný v škárovanom murive. V ďalšej fáze výskumu oslovíme dendrochronológa, ktorý by mal odobrať vzorku a presne určiť vek dreva. Z toho by sa dal zistiť aj rok výstavby budovy,“ povedal Kucman. V rámci stavebného vývoja mesta by to bol podľa neho veľmi dôležitý údaj. Je predpoklad, že budova patrí k najstarším v meste. Výskum priamo v kancelárii primátora sa končí už tento týždeň, nasledovať bude vypracovanie správy z reštaurátorského výskumu a návrhu na reštaurovanie. K samotnej obnove miestnosti bude možné pristúpiť až po schválení Krajským pamiatkovým úradom v Trnave. Primátor Trnavy Peter Bročka počas reštaurátorského výskumu v prípade potreby využíva kanceláriu svojich poradcov.
Mesto Trnava má podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča snahu zrekonštruovať kanceláriu primátora tak, aby zostali zachované a prezentované všetky dôležité historické artefakty. Rovnako vedenie mesta postupovalo aj pred štvrťstoročím, keď v tejto miestnosti prebehlo reštaurovanie jedinečnej štukovej výzdoby stropov. Dielo z druhej polovice 17. storočia je pripisované talianskym majstrom, ktorí v tom čase boli v Trnave v súvislosti s výstavbou Univerzitného kostola sv. Jána Krstiteľa.
Pôvodne samostatný meštiansky dom na nároží Hlavnej a Radlinského ulice patrí medzi objekty prvotnej murovanej zástavby mesta z 13. storočia. Prešiel viacerými prestavbami v období renesancie, baroka aj klasicizmu. Najhodnotnejším a najvýraznejším prvkom barokovej vývojovej fázy je štuková výzdoba stropu. Súčasťou rozsiahleho radničného areálu sa stal pravdepodobne až v 20. storočí.