V Kláštore kartuziánov začala letná sezóna

Novú letnú turistickú sezónu dnes otvorili v Národnej kultúrnej pamiatke Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese. Novým prevádzkovateľom celého areálu kláštora je od tohto roku nezisková organizácia Cyprián. Na návštevníkov kláštor čaká počas návštevy niekoľko noviniek. Tých, ktorí prídu v máji, budú môcť vidieť aj nakrúcanie nového filmu o mníchovi Cypriánovi. Pre ostatných pripravili v kláštore novú muzeálnu expozíciu, ktorá je venovaná životu kartuziánskych a kamaldulských mníchov, ktorí tu v minulosti žili. V kláštornom kostole dnes otvorili výstavu Stredoveké kláštory a ich osudy na Slovensku. Súčasne s novou sezónou otvorili v areáli kláštora Krčmu pod lipami, ktorá je podľa Milana Gacíka z Cyprián, n.o., súčasťou celej expozície kláštora. Krčma je zrekonštruovaná do podoby, akú mali podobné zariadenia v 18. storočí.

Súčasťou dnešného slávnostného otvorenia letnej sezóny v Kláštore kartuziánov v Červenom Kláštore bolo odovzdávanie Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej, predtým Ceny Pamiatkového úradu SR. Pamiatkový úrad udelil cenu dlhoročnej pracovníčke Pamiatkového úradu Eve Križanovej, ktorá celý svoj profesijný život spojila so záchranou kultúrnych pamiatok, uviedla pre SITA riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová.

Kláštor kartuziánov už v tomto roku ponúka možnosť uzavrieť sobáše v kláštornom kostole. Kostol bude tiež miestom niekoľkých koncertov, ktoré by sa tu mali konať počas letnej sezóny. Areál kláštora chce prevádzkovateľ ponúknuť aj ako plenér pre rôznych umelcov.

Už tohto roku sa začne s prvou etapou rekonštrukcie Kláštora kartuziánov. Na rad prídu sociálne zariadenia, vybudovanie nového informačného centra a viacúčelovej spoločenskej miestnosti, ktorá bude slúžiť na rôzne účely pre prípad, že vonku bude nepriaznivé počasie. Tohto roku Cyprián, n.o., chce preinvestovať takmer 12 mil. Sk. Prostriedky získal prevádzkovateľ kláštora z programu Ministerstva kultúry SR Obnovme svoj dom. Nezisková organizácia Cyprián chce ešte tento rok ukončiť aj kompletnú projektovú dokumentáciu na plánovanú rekonštrukciu areálu Kláštora kartuziánov. Obnova areálu si vyžiada viac ako 90 mil. Sk, o ktoré sa chce Cyprián, n.o. uchádzať z fondov Európskej únie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.

Odpovede

  1. Nová expozícia Červeného Kláštora
    <iframe src=’http://www.obnova.sk/modules.php?name=textove&file=print&sid=2479′ frameborder=’0′ height=’150′ width=’550′></iframe>
    Osobne som bola veľmi zvedavá na novú expozíciu múzea a zreštaurovaný interiér kostola. Som ale veľmi sklamaná. Dlhoročné reštaurovanie získalo ocenenie, ktorého opodstatnenie nevidím a nemyslím si, že patrí k tým najvydarenejším. Ak bolo treba oceniť, tak jedine ukončenie, ktoré sa ťahalo nekonečné roky. Navyše je sakrálny priestor dokonale zabitý nainštalovanými panelmi s výstavou Stredoveké kláštory a ich osudy na Slovensku. Výstava je síce dobrá, ale len ak si nechcete prečítať texty, ku ktorým si musíte ľahnúť. Absolútne sa však nehodí do sakrálneho priestoru, ktorý roky čakal na svoje sprístupnenie a patrilo by sa nechať vyznieť jeho samotnú podstatu. Aj inštalácia plastík z hlavného oltára je v súčasnosti nevhodná, rozbíja priestor, v ktorom je osadená. Predchádzajúca inštalácia bola oveľa vhodnejšia a hlavne citlivejšia. Celkový dojem z expozície je úplne zničený rozbagrovaným nádvorím veľkej krížovej chodby kvôli kulisám filmu o Cypriánovi. Smutné…

  2. Nová expozícia červeného kláštora
    Ešte som zabudla – oficiálny názov tejto pamiatky je: Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. A čo kamalduli? Hlavne, že sa vo veľkom prezentuje reštaurovaná štuková výzdoba kostola, ktorá vznikla počas pôsobenia kamaldulov. Navyše – kamalduli tu uskutočnili veľmi rozsiahlu prestavbu, škoda ich bolo vynechať…

  3. Re: Nová expozícia červeného kláštora
    Kláštor kartuziánov obsadili filmári

    Hlavnú postavu frátra Cypriána stvárňuje slovenský herec Marko Igonda. Po “zbojníckych” scénach v zime, sa v týchto dňoch zžíva s postavou mnícha. “Človek žije nejaký život. Potom sa mu čosi stane, zlomí ho to a nájde vieru a snaží sa po tej viere stúpať smerom k nebu. Dúfam, že sa mi to podarí naplniť,” povedal o svojej postave M. Igonda. Podmienky počas nakrúcania vo februári boli podľa Igondu vzhľadom na klimatické podmienky oveľa náročnejšie ako teraz. Na druhej strane je súčasná práca náročnejšia na sústredenie. Marko Igonda si pochvaľuje spoluprácu s hereckými kolegami ako Ivan Romančík, Ivan Palúch či Radoslav Brzobohatý. “Fantastické. Sú to pre mňa úžasné chvíľky v mojom živote, takže ja si ich vychutnávam,” povedal M. Igonda. V tejto fáze natáčania dochádza k prerodu Cypriána zo zbojníka na mnícha, kde sa už menej používa hovorené slovo, keďže členovia rádu kamaldulov nemohli medzi sebou rozprávať. “Je to pre mňa silnejšie. Človek musí hľadať iné výrazové prostriedky a veľmi záleží na hereckých partneroch. Myslím, že sa nám darí napĺňať víziu, ktorú sme si predsavzali,” dodal M. Igonda.

    Scenár filmu Lietajúci Cyprián si veľmi pochvaľuje Ivan Romančík stvárňujúci postavu mnícha Alberta, ktorý vylieči zraneného Cypriána a naučí ho liečiť ľudí. “Je to krásna postava,” zhodnotil I. Romančík. Mnícha, ktorý vyrába prútené košíky a len sa modlí, hrá aj Ivan Palúch. Jeho postava mnícha Gašpara “sa svojim významom približuje hlbokej viere, že on jediný v tomto kláštore dokáže levitovať. Je to hlboko veriaci človek a celý svoj život obetuje Bohu,” povedal I. Palúch. Na slovo bol skúpy Radoslav Brzobohatý, ktorý sa poctivo učil latinské texty pre svoju postavu. O filme ani svojej postave nechcel hovoriť.

    Film Lietajúci Cyprián je o mníchovi Cypriánovi, ktorý v žil v Červenom Kláštore v kamaldulskom kláštore v polovici 18. storočia. Cyprián, vlastným menom Franz Ignatz Jaisge, nadobudol veľké vedomosti z medicíny, floristiky, farmácie, alchýmie a botaniky. Najviac ho preslávil herbár, ktorý tvoril v rokoch 1765 – 1771 a dodnes sa zachoval. Známa je povesť o jeho zletení z vrcholu Troch korún na primitívnom rogale. Film by mal mať premiéru na budúci rok.

    zdroj: SITA

Comments are closed.