V lete ponúknu hrady a zámky aj nočné prehliadky

Večernú alebo nočnú prehliadku v atmosfére sviečok a faklí pripravili pre svojich návštevníkov v letných mesiacoch viaceré hrady a zámky na Slovensku. Ako to bolo v šľachtickej rodine Pálffyovcov z Červeného Kameňa,

má verejnosť možnosť vidieť a počuť na ich hrade Červený Kameň v Malých Karpatoch počas pokračovania nočných prehliadok s podtitulom Na návšteve u grófskych detičiek. Grófske detičky návštevníkom svojho príbytku dovolia nazrieť do súkromia. V dňoch 27. júna, 18. júla, 8. a 29. augusta si budú urodzené slečny a mladí páni pred zrakom návštevníkov cibriť latinčinu, trénovať šerm či zdokonaľovať tanec.


   Bojnický zámok ponúkne v júli a auguste romantické nočné prehliadky každý piatok a sobotu od 21:00. Po záverečnej sa 27. júna otvoria brány aj na Trenčianskom hrade, a to o 20:30, 21:30 a 22:30. Prehliadku tam spríjemní skupina historického šermu Wagus. Tento rok si hostia vychutnajú motívy klasických slovenských a českých rozprávok s poriadnou dávkou humoru. Návštevníci Oravského hradu zažijú Strašidelnú noc 31. júla medzi 19:45 a 21:45. Večernú prehliadku hradom pre deti, oživenú strašidielkami, tam bude možné absolvovať 14. augusta od 18:00 do 20:00 v rámci projektu Tajomný hrad. Hostiteľom netradičnej nočnej prehliadky Oravského zámku 28. augusta bude od 19:45 do 21:45 sám gróf Dracula.


   Už tradične sa do neskorých letných prehliadok zapojí aj Spišský hrad, a to každú prázdninovú sobotu v júli a auguste. Program obohatia vystúpenia šermiarov, ohňová šou či prehliadka hradnej kuchyne. Duchovia, elfovia a tajomstvá blúdiaceho strečnianskeho ducha – to všetko je 11. júla a 15. augusta na programe nočných prehliadok v sprievode strašidiel na Hrade Strečno. Na Hrade Modrý Kameň v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek sa 18. júla a 15. augusta ponesú nočné prehliadky v znamení strategickej hry, pri ktorej budú návštevníci podľa mapy hľadať Tajomstvo života. Podujatie sa začne o 17:00 a potrvá do neskorých nočných hodín. Múzeum vo Svätom Antone 17. júla a 21. a 28. augusta ponúkne počas nočných prehliadok divadelné predstavenia na nádvorí kaštieľa. Noc na Starom zámku v Banskej Štiavnici so strašidelnou atmosférou možno prežiť 4. a 18. júla, ale aj 1., 8. a 22. augusta či 12. septembra. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. V lete ponúknu hrady a zámky aj nočné prehliadky

    Hrady a skanzeny majú prekvapenia pre prázdninových návštevníkov

    BRATISLAVA 1. júla (SITA) – Špecializované prevádzky Slovenského národného múzea pripravili pre júlových a augustových návštevníkov pútavé prehliadky hradov, zámkov, kaštieľov a skanzenov s množstvom sprievodných podujatí. Ponuka je pestrá – od historického a architektonického vývoja Spišského hradu, cez ukážky dobového bývania šľachty, historických zbraní a hradného podzemia na Červenom Kameni až po bytovú kultúru šľachty v kaštieli Betliar. Unikátne zbierky dokumentujúce históriu detskej hračky, bábkového divadla či historickú expozíciu zubnej techniky možno vidieť na hrade Modrý Kameň. Hrad Krásna Hôrka predstavuje historickú hradnú expozíciu a v Krásnohorskom Podhradí majú návštevníci možnosť prezrieť si mauzóleum majiteľov hradu Dionýza a Františky Andrássy.

    Stále väčšiu popularitu u návštevníkov získavajú nočné prehliadky, často sprevádzané postavami hradných strašidiel a tajomných nadprirodzených bytostí. Toto leto nechajú svoje brány otvorené až do neskorých nočných hodín Červený Kameň, Modrý Kameň, Bojnický zámok a Spišský hrad. Ukážky každodenného života šľachty formou hraných prehliadok už tradične pripravujú na Hrade Červený Kameň, tento raz pod názvom Návšteva u grófskych detičiek. Program si možno prísť pozrieť 18. júla, 8. augusta a 29. augusta 2009 počas nočnej prehliadky. Od júla do septembra tu bude sprístupnená výstava s podobnou tematikou – Vtedy za grófov. Dobrodružstvo reštaurovania na Bojnickom zámku počas celého leta zaujme predstavením reštaurátorského procesu a ukážkami predmetov zo vzácnych zbierok, ktoré prešli reštaurovaním za posledných desať rokov.

    Interaktívna výstava Zo života škriatkov, ktorá je v rozprávkovom prostredí hradu Modrý Kameň do 30. septembra, teší predovšetkým najmenších návštevníkov. Podujatie Hradné medovanie zoznámi záujemcov 12. júla na Modrom Kameni so starým včelárskym remeslom a zbierkou historických úľov. Možno tam vidieť aj unikátnu neskorogotickú tabuľovú maľbu Svätej Anny Samotretej z roku 1513, známej ako Rožňavská Metercia. Výstava potrvá do konca augusta. Módne hity v odievaní z obdobia 17. až 19. storočia, ktoré si obliekali príslušníci šľachtickej rodiny Andrássy ako aj celý gemerský región spestria letnú atmosféru v kaštieli Betliar. Storočnici od sprístupnenia andrássyovskej obrazárne v Krásnohorskom Podhradí je venovaná výstava Gróf Dionýz Andrássy – mecén a milovník umenia, vidieť ju možno do 20. septembra. Sériou koncertov vážnej hudby v Huňadyho sále a v kaplnke Bojnického zámku v podaní špičkových interpretov a umeleckých telies zo Slovenska a zahraničia spríjemní návštevníkom Bojnické kultúrne leto od júla do septembra 2009.

    Na letnú sezónu 2009 sú pripravené aj múzeá vo voľnej prírode: Múzeum slovenskej dediny v Martine a národopisná expozícia Múzea ukrajinskej kultúry na Slovensku vo Svidníku. V prvom z nich sa možno zoznámiť s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Okrem tradičného staviteľstva a bývania prezentuje aj spôsob života v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia. Na ploche 15,5 hektára sústreďuje skanzen 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z rôznych regiónov. Prázdninové dni tu spestria podujatia v duchu ľudovej veselice – 12. júla Turčianska harmonika, 23. augusta Dožinky a 9. augusta Te prindžaras amen – spoznajme sa, čo je podujatie venované rómskej kultúre. Skanzen vo Svidníku predstavuje históriu a kultúru ukrajinskej národnostnej menšiny na Slovensku.
    Agentúru SITA informovala Zuzana Vášáryová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea.

Comments are closed.