V Louvri vystavia vzácne artefakty z Babylonu
Kultúrne bohatstvo starovekého mesta Babylon vystavia vo francúzskom múzeu Louvre. Svoje exponáty mu požičali galérie z celého sveta, až na jednu výnimku – Národné múzeum v Bagdade. Bezpečnostná situácia v Bagdade je stále príliš riskantná, aby múzeum povolilo prevoz artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Podľa predstaviteľov Louvra pôjde o vôbec prvú komplexnú výstavu z Babylonu.
Babylon bolo jedno z najkrajších starovekých miest, v ktorom podľa historikov Nabukodonozor II. vybudoval Visuté záhrady – jeden zo siedmich divov sveta. Mesto, ktoré bolo vzdialené približne 80 kilometrov južne od Bagdadu, začalo upadať po dobytí Peržanmi približne v roku 538 pred naším letopočtom. Výstava sa snaží oddeliť skutočný Babylon od vytvorených mýtov. V priebehu rokov sa mesto stalo symbolom ľudských ambícií priblížiť sa k nebu prostredníctvom Babylonskej veže. Medzi vystavenými artefaktmi bude aj časť Chamurapiho zákonníka – najstaršej zbierky zákonov na svete, ako aj mramorová busta Alexandra Veľkého, ktorý zomrel v Babylone.
Výstava babylonských pamiatok bude v Louvri sprístupnená do 2. júna, potom sa presunie do berlínskeho múzea Pergamon od 26. júna do 5. októbra. Fanúšikovia a fanúšičky histórie si ju budú môcť pozrieť aj v Britskom múzeu od 13. novembra do 15. marca 2009. Výstava v Londýne bude mať inú formu – zahrnie aj videonahrávky a fotografie dokumentujúce škody, ktoré spôsobili babylonským archeologickým pamiatkam americké a poľské armádne jednotky sídliace neďaleko.