V Maastrichte sa začal sviatok umenia, v ponuke je aj Goya

V holandskom Maastrichte sa dnes začal 22. ročník Európskeho veľtrhu výtvarného umenia (TEFAF). Na najväčšom podujatí svojho druhu, kde počas desiatich dní očakávajú okolo 70-tisíc návštevníkov vrátane zberateľov a múzejných kurátorov, bude umelecké diela ponúkať okolo 234 obchodníkov s umením a starožitnosťami hlavne z Paríža, Londýna a New Yorku. Maľby, nábytok, šperky, sochy, vzácne knihy a porcelán sú vystavené na rozlohe 30-tisíc metrov štvorcových, čo je šesť futbalových ihrísk. Obchodníci ponúkajú aj diela takých velikánov ako Goya, Faberge a Bernini.

“Obchodníci priniesli to najlepšie, veci, ktoré uschovávali špeciálne pre TEFAF,” uviedol Van Dedem, majiteľ zbierky šesťdesiatich malieb zo 17. storočia. “Najhodnotnejšie veci si vždy nájdu kupca,” dodal newyorský díler Adam Patrick zastupujúci galériu A la vieille Russie, ktorá ponúka vejár od ruského klenotníka Carla Faberga z roku 1985 z bruselskej čipky, perlete, platiny a zlata. “Anglická kráľovná ma tri, ale menšie,” dodal. Cena vejára je 2 milióny eur.

“Veríme, že globálna ekonomická kríza nebude mať na veľtrh vplyv. To, čo ponúkame, je vynikajúcou možnosťou investovať, aj keď naši zákazníci takto neuvažujú, sú to v prvom rade znalci umenia,” povedal prezident TEFAF Willem van Dedem. Ohromil ho bronzový kríž talianskeho sochára Giana Lorenza Berniniho zo 17. storočia s cenou 2,8 milióna eur, s ktorou na veľtrh prišla malá galéria z Talianska. “Bernini je skutočne výnimočný,” dodal Dedem.

Veľkú pozornosť priťahuje aj malá maľba španielskeho maliara Francisca Goyu, ktorú ponúka obchodník s umením z Londýna Derek Johns. “V priemere jeden Goya sa objavuje každý rok na medzinárodnom trhu s umením,” uviedol. Tento rok je to obraz Vtáčatá hniezdiace medzi ruinami, na predaj je za 4,5 milióna eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bojnický oltár a maľby Hložníka v GMB už len do piatku

BRATISLAVA 30. mája 2004 (SITA) – Unikátne výstavy – Bojnický oltár a Vincent Hložník: Obrazy 1941-1949 vystavuje Galéria mesta Bratislavy (GMB) už len do piatku. Vzácne dielo florentských majstrov 14. storočia a 72 malieb majstra slovenskej moderny si priaznivci výtvarného umenia môžu pozrieť denne od pondelka do piatku v Pálffyho paláci na Panskej 19 denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Tureckí umelci budú tvoriť pred návštevníkmi SNM

Tureckí autori diel sprístupnených v bratislavskom SNM ponúkajú návštevníkom možnosť pozrieť sa na proces ich vzniku priamo v expozícii: BRATISLAVA 17. júna 2004 (SITA) – Diela dvoch významných tureckých umelcov, Hüsamettina Yivlika a Hikmeta Barutcugila predstavuje od dnes až do 24. júna Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Výstavu Tradičné turecké umenie nájdu záujemcovia o na Slovensku bežne nedostupnú orientálnu kultúru v expozíciách múzea na Vajanského nábreží 2. Zaujímavosťou je, že tureckí výtvarníci budú priamo na výstave tvoriť umelecké diela.

Výtvarná Žilina

V Považskej galérii umenia vo výstavných priestoroch na prvom poschodí bude dňa
8. júla od 9,00 hod. sprístupnená výstava pod názvom Výtvarná Žilina 2003, ktorá bude zameraná na prezentáciu diel od 21 výtvarníkov žijúcich v Žiline alebo pochádzajúcich zo žilinského regiónu, ktoré galéria získala do svojho vlastníctva v rokoch 1990 – 2003.