V Madride predstavujú slovenské pamiatky zo zoznamu UNESCO

V Madride otvorili výstavu slovenských pamiatok na zozname svetového dedičstva UNESCO. V priestoroch Kultúrneho strediska Nicolása Salmeróna v Madride ju otvoril slovenský veľvyslanec v Španielsku Ján Škoda.

Výstava, ktorú v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR pripravil Pamiatkový úrad SR, predstavuje sedem slovenských lokalít, ktoré sú dnes zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. V druhej časti expozície návštevníci majú možnosť oboznámiť sa aj s ďalšími historickými, kultúrnymi a prírodnými pamiatkami, ktoré sú od roku 2002 na predbežnom zozname kultúrneho dedičstva. Tieto pamiatky, ktorých význam prekročil hranice Slovenska a majú regionálny charakter, ešte len čakajú na zápis do zoznamu UNESCO. Agentúru SITA o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.


Na Slovensku je do zoznamu UNESCO zapísaných sedem pamiatok – päť kultúrnych a dve prírodné. Prvé tri lokality na Slovensku v zozname svetového dedičstva – kráľovské mesto Banská Štiavnica s okolím, Spišský hrad s okolitými pamiatkami a pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec boli zapísané v roku 1993. Štvrtou lokalitou je od roku 2000 historické jadro mesta Bardejov. Slovensko-maďarský projekt Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu rozšírené o Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenú jaskyňu bol prijatý v roku 1995. Zatiaľ poslednou prírodnou pamiatkou zapísanou do zoznamu svetového dedičstva sú Bukovské pralesy v Poloninách a v pohorí Vihorlat vo Východných Karpatoch. V lete pred dvoma rokmi do zoznamu zapísali drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka. Sú to rímskokatolícky Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku, evanjelický artikulárny kostol v Hronseku, evanjelický artikulárny kostol v Leštinách, gréckokatolícky Kostol sv. Mikuláša v Bodružali, gréckokatolícky Kostol sv. Michala Archanjela v Ladomirovej a gréckokatolícky Kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej. V lete minulého roku sa zase na zoznam dostalo historické jadro Levoče, no nejde o samostatný zápis do zoznamu, ale o rozšírenie existujúceho, podľa ktorého sú na zozname Spišský hrad a okolie.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.