V Múzeu SNP si pripomenuli obete rómskeho holokaustu
Zavraždených a prenasledovaných Rómov si v utorok 2. augusta 2011 pri príležitosti Pamätného deň rómskeho holokaustu uctili pietnou spomienkou pri pamätnej tabuli rómskeho holokaustu v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici predstavitelia občianskeho združenia In minorita, Múzea Slovenského národného povstania (SNP), mesta Banská Bystrica, úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a zhruba 50 občanov. Podujatie je súčasťou už sedem rokov trvajúceho projektu Ma bisteren! (po rómsky „nezabudnite“), ktorého cieľom je pripomínať zločiny voči Rómom počas Druhej svetovej vojny.
Ako uviedol splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák, hrozné veci, ktoré sa diali v minulom storočí nielen na Slovensku ale na celom svete, sa nedajú zabudnúť. “Keby sme na to zabúdali, tak sa to opakuje,” uviedol Pollák. Podľa iniciátorky projektu Ma bisteren Zuzana Kumanovej chcú ľudia, ktorí sa zúčastnili na pietnej spomienke, povedať “nie” aj násiliu, ktorého sme v súčasnosti svedkami v Európe. “Bohužiaľ sa opäť spoločnosť polarizuje a sú tu predsudky aj otvorené prejavy rasizmu. Ľudia, ktorí sem prišli, prišli povedať, že toto nie je cesta, ktorá môže viesť k rozvoju Slovenska a Európy,” uviedla Kumanová.
Pamätný deň rómskeho holokaustu ustanovili z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na začiatku 90. rokov minulého storočia na 2. augusta. V tento deň v roku 1944 bolo totiž pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke (Auschwitz-Birkenau) zavraždených v plynových komorách 2 897 rómskych mužov, žien aj detí. Tábor nacisti zriadili v decembri 1942 a boli v ňom internované celé rómske rodiny. Podľa odhadov tam spolu privliekli vyše 20-tisíc Rómov z celej Európy, pričom väčšina z nich tam zahynula. Na Slovensku sa Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomína od roku 2005, kedy bol v Pietnej sieni Pamätníka SNP odhalený prvý zo série pamätníkov Ma bisteren!, ktorých vybudovanie iniciovalo združenie In minorita.