V nitrianskom archeoparku budú hrnčiarske workshopy pre verejnosť

Obrázok k článku

Dva slovanské domy a dve pece pribudli tento rok do archeoparku v areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre. Skanzen otvoril Archeologický ústav v Nitre vlani, keď tu prezentoval verejnosti zakonzervované základy veľkomoravského kostola. Areál bývalých kasární je významnou archeologickou lokalitou zvanou Martinský vrch. Oživiť ho majú hrnčiarske workshopy, ktoré tu archeológovia plánujú robiť zhruba raz za tri týždne. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, ľudia si budú môcť za asistencie hrnčiarky sami vytočiť na replike veľkomoravského hrnčiarskeho kruhu rôzne výrobky. Potom si ich vypália v replike pôvodnej pece tak, ako to robili v minulosti naši predkovia. Prvý workshop pre verejnosť bude na prelome júla a augusta, ďalšie sú v pláne koncom augusta a v polovici septembra.

 

Časť veľkomoravskej osady remeselníkov postavili archeológovia ako repliku osady, ktorú v tomto areáli preskúmali v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Chlebová pec je takisto replikou pece nájdenej v tejto lokalite, hrnčiarska pec kopíruje pec z Nitry – Lupky. Budúci rok pribudnú do archeoparku ďalšie dva príbytky, sklárska pec a brána, ktorou sa bude vstupovať do tohto areálu. „Ukončujeme projekty, cez ktoré sa chceme uchádzať o financovanie týchto plánov, pretože zatiaľ robíme všetko len z vlastných zdrojov. Ak sa nám to podarí, mohol by vzniknúť jedno- až dvojročný projekt, v rámci ktorého by bola ešte aj germánska osada, keltská osada a osada prvých roľníkov z doby kamennej,“ uviedol Ruttkay. Ak by sa archeológom financie nepodarilo získať, budú vo svojich plánoch pokračovať svojpomocne tak, aby každý rok pribudla do archeoparku nejaká nová časť.

 

Archeologický ústav vlastní v areáli bývalých kasární 12 budov a mesto Nitra 34. Vlastníkom rozhodujúcej časti pozemkov je Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Nitra. Archeologický ústav zatiaľ zrekonštruoval tri svoje budovy, platné stavebné povolanie má na tri ďalšie. V jednej z nich malo vzniknúť Múzeum Veľkej Moravy, v druhej budú chemické laboratóriá a knižnica a v tretej, bývalej veliteľskej budove, sa plánuje obslužná miestnosť. Ďalšie rekonštrukcie budú závisieť od toho, či sa archeológom podarí získať na tento účel financie. Mesto Nitra zatiaľ k rekonštrukcii svojich budov nepristúpilo.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska

V bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre má vzniknúť Klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch. Budú medzi nimi predmety z drahých kovov, plastiky či vzácny originál Moravianskej Venuše z mamutoviny, ktorej vek sa odhaduje asi na 22 800 rokov. „Prezentácia bude zabezpečená proti krádeži aj proti poškodeniu nálezov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Klenotnica bude súčasťou múzea, ktoré chce Archeologický ústav otvoriť v jednej zo svojich budov v areáli kasární v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. V múzeu bude stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy.

Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen

O priestory v bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre prejavilo záujem niekoľko uchádzačov. Mesto síce zatiaľ žiadnu súťaž na ich obsadenie nevypísalo, už teraz sa však o ne uchádza hneď niekoľko subjektov. Divadlo Andreja Bagara by tu chcelo skladovať svoje kulisy, Univerzita Konštantína Filozofa sem chce presťahovať rektorát a Filozofickú fakultu. Ďalší by tu chceli umiestniť záchranárskych psov, automobilové veterány, letecké múzeum či Vínnu galériu. “Žiadosti budeme rešpektovať, pokiaľ to len trošku bude zapadať do scenára, ktorý sa pripravuje,” uviedol primátor Jozef Dvonč.