V poľskom pohraničí sa spolupracuje už na 324 projektoch
V prihraničných regiónoch spolupracuje Slovensko a Poľsko už na 324 Európskou úniou podporovaných projektoch. Takmer dve stovky účastníkov konferencie v Martine konštatovali, že cezhraničná spolupráca sa stala dodatočnou šancou pre rozvoj regiónu. Program poľsko-slovenskej spolupráce pre roky 2007 až 2013 má posilniť partnerstvo regiónov ako aj trvalo udržateľný rozvoj prihraničnej oblasti. V prvej výzve bolo podporených 48 projektov, v druhej 42 a v tretej 234 takzvaných mikroprojektov, žiadosti na podporu projektov v rámci štvrtej výzvy sa ešte len posudzujú.
Z eurofondov určených na rozvoj prihraničných regiónov sa popri záchrane vzácnej architektúry a umeleckých diel troch pamiatkových kostolov v obciach Jaworki, Lesnica a Údol v oblasti Pieninského národného parku budú ochraňovať aj netopiere, ktoré obývajú ich podkrovia. Z iniciatívy Žilinského kraja sa zmodernizuje najstaršie slovenské profesionálne bábkové divadlo v Žiline či Palác grófa Czecza v poľských Kozách. Pomôcť zvýšiť bezpečnosť turistov v horských oblastiach pohraničia majú zas spoločne vypracované postupy a spoločné školenia slovenských a poľských záchranárov. Vedúcim partnerom v tomto projekte je žilinská organizácia K7-psovodi. Kultúrnu turistiku v pohraničí propaguje projekt poľského Národného múzea v Krakove a Oravského múzea "Hudba pod Tatrami". Medzi plánovanými kultúrnymi podujatiami majú byť aj tvorivé dielne pre deti, či výstavy, no predovšetkým ide o koncerty, na ktorých budú účinkovať slovenskí a poľskí umelci a prezentovaná bude hudba skladateľov, ktorí sa inšpirovali Tatrami.
V projektoch z druhej výzvy sa poľsko-slovenská spolupráca zamerala na modernizáciu existujúcich ciest a cyklistických chodníkov. Vďaka týmto investíciám sa má zlepšiť aj kvalita vody a okolité životné prostredie. Medzi úspešné projekty už patrí cezhraničný turistický chodník spájajúci drevený kostolík svätej Kataríny v Nižných Stromowciach a Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore.