V Slovenskom národnom múzeu Cesty slovenskej knihy

Slovenskou literatúrou a knižnou kultúrou od jej počiatkov až po súčasnosť prevedie návštevníkov Slovenského národného múzea (SNM) v Martine výstava Cesty slovenskej knihy; Od Proglasu k postmoderne. Autorsky ju pripravili odborní pracovníci Slovenskej národnej knižnice v Martine Peter Cabadaj a Peter Sabov. Vo výbere viac ako 300 vystavených exponátov sú rukopisné knihy, unikátne tlače, mapy, kalendáre z 15. – 19. storočia, vrátane kódexov, ktoré patria medzi najstaršie historické pamiatky. Pozornosť si zaslúžia aj ukážky rukopisov našich spisovateľov v ich kľúčových dielach – básnické skladby Jána Hollého či Andreja Sládkoviča. Medzi unikáty výstavy bude patriť aj pergamenový kódex z roku 1594, Erbovník či Slovenské veršované desatoro v slovakizovanej češtine, ktoré je parafrázou na desatoro kresťanských prikázaní.

Záujemcovia sa tiež budú môcť oboznámiť s tajomstvami umeleckej knižnej väzby z dielní Jána Vrtílka a jeho dcéry Ľudmily Mlichovej. Svoj priestor tu bude mať aj najkrajšia kniha roku 2006 bibliofília Šalamúnova Pieseň piesní. Ide o spoločné dielo Ľudmily Mlichovej a martinského knižného grafika Petra Ďuríka, o ilustrácie sa postaral Miroslav Cipár. Väčšina vystavených predmetov pochádza zo zbierok Slovenskej národnej knižnice.

Na 37 paneloch nájdu návštevníci výstavy informácie o rukopisnej stredovekej knihe na Slovensku, období humanizmu a renesancie od vynálezu kníhtlače, stopách knižníc významných osobností humanizmu či období národného obrodenia. Vernisáž bude 14. mája o 17:00, výstava potrvá do konca októbra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Motorky a múzeum

Dňa 13. 2. 2009 o 16.00 sa v Slovenskom národnom múzeu v Martine sprístupní výstava Motocykel včera a dnes. Autorsky výstavu pripravili členovia občianskeho združenia VETERÁN KLUB – MARTIN so svojimi priaznivcami.

Martinské polygrafissimo – V SNM už na Jána

V tomto roku si pripomíname 135. výročie od vzniku Kníhtlačiarskeho účastinného spolku v Turčianskom sv. Martine. Toto malé mesto jeho založením dostalo do vienka základ budúceho pozoruhodného rozvoja tlače, knihy i priemyslu. Myšlienka predstaviť prácu typografov a kníhtlačiarov v rozpätí od jej začiatkov v predminulom storočí až k horúcej súčasnosti, dnes tiež už 60-ročnej a. s. Neografia je pretavená do pripravovanej výstavy.