V SNM otvoria ťažiskovú výstavu o Thébach
Slovenské národné múzeum v Bratislave sa pripravuje na otvorenie jedného z najdôležitejších projektov tohto roka. Výstavu o vývoji za obdobie 2,5 tisíca rokov jedného z najdôležitejších mestských a náboženských stredísk otvoria už najbližšom týždni, v piatok 4. apríla o 16:00 vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici 16. Výstava Théby, mesto bohov a faraónov potrvá až do septembra. Pripravili ju Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislave a Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur z Prahy. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová zo Slovenského národného múzea.
Výstava Théby, mesto bohov a faraónov je jedným z prioritných projektov SNM v roku 2008. Predstaví verejnosti dejiny jedného z najdôležitejších mestských a náboženských stredísk staroveku. Návštevník bude mať možnosť po prvýkrát na Slovensku vidieť najcennejšie egyptské predmety zo zbierok Českej a Slovenskej republiky, ktoré doplnia vybrané exponáty z nemeckých
V SNM otvoria ťažiskovú výstavu o Thébach
Posledný deň výstavy Théby s ohňom i delikatesami
Výstavu o Thébach si prišlo do Výstavného pavilónu Podhradie od 5. apríla 2008 pozrieť takmer 30 000 návštevníkov
21. augusta 2008 (SITA) – Už len do stredy 3. septembra bude vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave výstava Théby. Mesto bohov a faraónov. Slovenské národné múzeum sa s prehliadkou, ktorú od 5. apríla navštívilo rekordných takmer 30 000 návštevníkov, rozlúči veľkolepo. Posledný deň výstavy (3. septembra) od 18:00 bude patriť egyptskému boju, ohňu a delikatesám.
Záverečný program pripravili organizátori v spolupráci s divadelno-kaskadérskou spoločnosťou Tostabur. Návštevníkom sľubujú ukážku staroegyptských bojových umení, ohňovú show, rozprávanie o živote a zvykoch Egypťanov ako aj ochutnávku egyptských špecialít. V zatemnených priestoroch Výstavného pavilónu Podhradie budú bojovníci v štýlových kostýmoch vzývať egyptských bohov. Návštevník sa zoznámi aj s praktickým životom Egypťanov – ich denným režimom, ku ktorému patril istý spôsob hygieny, líčenia a viazania takzvaného šendejetu.
Jeden z najväčších projektov výstavnej sezóny v SNM pripravili Pavel Onderka (Národní muzeum, Praha) a Jana Mynářová (Český egyptologický ústav FF UK, Praha). Expozícia je výsledkom spolupráce múzeí zo Slovenska, Česka a Nemecka. Sprevádzalo ju viacero podujatí. Len päť komorných prednášok o jednotlivých obdobiach thébskych dejín navštívilo okolo 500 ľudí.
Výstava Théby. Mesto bohov a faraónov mapuje 4 000 rokov dynastického obdobia Egypta, teda obdobia faraónskej kultúry na brehoch Nílu. Demonštruje to viac ako 200 najvzácnejších zbierkových predmetov z ôsmich múzeí z Česka, Slovenska a Nemecka. Divácky najpríťažlivejšou je bez pochýb rakva hodnostára Kenamona, ktorý v starovekom Egypte zastával funkciu porovnateľnú s dnešným ministrom financií. Popri Kenamonovi uvidia návštevníci výstavy ešte jednu múmiu, a to egyptskej ženy Hereret. K lákadlám patrí aj reliéfny blok s vyobrazením Nefertiti a originálne predmety z hrobiek slávnych faraónov. Miesto, kde boli pochovaní egyptskí králi, popisuje spolu 17 chronologických panelov. Atmosféru navodzuje prechádzka stiesneným labyrintom, ktorý tvoria hrobky. Časť z nich kopíruje svoje predlohy z Théb, napríklad stĺpová sieň kráľovskej hrobky alebo dom staviteľov týchto hrobiek.
Ako agentúru SITA informovala Jana Chrappová zo SNM, výstava je prístupná každý deň okrem utorka 2. septembra, od 10:00 do 18:00, s posledným vstupom o 17:30.