V SNM otvorili výstavu o histórii Turkov na Slovensku

Turci na Slovensku je názov novej výstavy v Slovenskom národnom múzeu, ktorá prezentuje turecké pamiatky zo zbierok viacerých múzeí na Slovensku. Výstava približuje návštevníkom vyše 150-ročnú históriu Turkov na Slovensku, ktorá začala bitkou pri Moháči. Turecké výboje zanechali v dejinách nášho územia nezmazateľnú stopu. Turci po víťaznej bitke pri Moháči v roku 1526 na dlhšie obdobie ovplyvnili dejiny Európy a predovšetkým nášho územia.

Fiľakovský hrad sa v rokoch 1554-1593 stal sídlom sandžaku – správneho kraja Osmanskej ríše. Na výstave Turci na Slovensku sa preto objavia aj predmety z Fiľakovského hradu a z archeologického výskumu zaniknutého tureckého hradu Sobôtka pri Rimavskej Sobote. Turecký svietnik, komorové kachlice, poháre, medené misy, kalamár s arabským nápisom, „findža“ na kávu alebo fajky dokladajú každodenný život v mieri tureckých vojakov na našom území. Zaujímavosťou je drevená píšťala, ktorú darovali Turci obyvateľom Rimavskej Soboty za záchranu svojho tureckého veliteľa pred cisárskymi vojskami. Tóny píšťalky odvtedy ochraňovali mesto pred tureckými vpádmi.


Návštevníci výstavy môžu vidieť zbrane, výzbroj a zástavy tureckých vojenských oddielov, orientálny záves z mešity s nápisom z Koránu, originálny turecký stan. Výstavu dopĺňajú texty – zápisky z ciest slávneho tureckého cestovateľa zo 17. storočia Evlijá Čelebiho z jeho desaťzväzkovej Knihy cestovania.


Pre školské skupiny sú k výstave pripravené rôzne vzdelávacie programy a lektorské prehliadky, na ktoré je potrebné sa vopred objednať. Návštevníci si môžu výstavu Turci na Slovensku pozrieť v budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave denne okrem pondelka. Trvanie výstavy od 19. marca do 13. júna 2010.


Agentúru SITA informovala Jana Huttanová zo SNM.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Do Mojmíroviec zavíta turecká armáda, fakíri a tanečnice

Mojmírovce pri Nitre sa v sobotu 11. septembra 2010 presunú o 400 rokov v čase späť do doby, keď patrili pod správu Osmanskej ríše. Zavíta sem turecká armáda v plnej zbroji, paša, janičiari, fakíri, tanečnice a doboví jazdci – okrem Turkov aj kozáci, poľskí a habsburskí rytieri. V tureckom šiatri sa budú podávať turecké špeciality, ktoré zabezpečí turecká ambasáda. Súčasťou budú aj tri prednášky venované 150-ročnému obdobiu tureckého susedstva, osmanskej armáde a zbroji a tiež súčasnému Turecku a jeho pamätihodnostiam. Chýbať nebude jarmok s remeselníkmi a historická hudba. Podujatie Turci v Mojmírovciach organizuje regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ, obec Mojmírovce a Turecké veľvyslanectvo na Slovensku. Združenie tu zároveň slávnostne odhalí informačnú tabulu, ktorá je súčasťou náučnej cyklotrasy po pamiatkach Nitrianskeho kraja a severného Maďarska.

V Sobôtke chcú obnoviť zvyšky tureckého hradu

V Sobôtke pri Rimavskej Sobote sa v tomto roku plánuje so začatím obnovy zvyškov najsevernejšej tureckej pevnosti z obdobia Osmanskej ríše. Z nevyužitého a zarasteného pozemku, na ktorom je množstvo čiernych skládok, chcú v priebehu troch rokov rimavskosobotskí zanietenci vytvoriť prvý archeopark na Slovensku a voľnočasový priestor pre všetky generácie. Tento zámer v stredu odobrili aj poslanci mestského zastupiteľstva, keď odsúhlasili dlhodobý nájom pozemku pre Občianske združenie (OZ) Fundament.

Václav Mencl a Dobroslava Menclová

Václav Mencl (1905-1978) a Dobroslava Menclová (1904-1978)
Pre oblasť pamiatkovej starostlivosti na Slovensku je dodnes najzávažnejším prínosom priekopnícke dielo manželov Menclovcov. Václav Mencl pôsobí v rokoch 1930-1939 v Štátnom referáte na ochranu pamiatok v Bratislave.

Oravský hrad

Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie a najvyhľadávanejšie turistické atrakcie na Slovensku. Prvé historické údaje o Oravskom hrade sú z roku 1267. Oravský hrad aj s celým územím Oravy bol striedavo majetkom kráľa a bohatých zemepánov.