V Španielsku našli 1600-ročnú kostru ženy, ktorá mala nádor obsahujúci zuby

Obrázok k článku

Na španielskom pohrebisku vedci objavili 1600 rokov starú kostru tridsiatničky, ktorú trápil cystický teratóm. Ide o zvláštny typ nezhubného nádoru, zvaného aj dermoidná cysta vaječníka, v ktorom sa bežne nachádzajú kalcifikáty. V tomto prípade dodnes zachovaný teratóm obsahoval kosť a štyri zdeformované zuby. Jeho priemer v najširšom bode je okolo 44 milimetrov.

“Ovariálne teratómy sú zvláštne, no nezhubné nádory,” vysvetlila vedúca výskumu Núria Armentano. Ako uviedol tím vedcov v International Journal of Paleopathology, ide o výnimočný prípad, keďže sa po prvý raz v histórii podarilo objaviť tento typ teratómu u človeka žijúceho v staroveku. Žena, ktorú našli pri meste Lleida v Katalánsku, zomrela na sklonku Rímskeho cisárstva. Podľa Armentany nebola “dôležitým ani bohatým človekom”. Napriek tomu, že o svojom nádore ani nemusela vedieť a nebol zhubný, mohol byť príčinou jej smrti. Teratóm totiž mohol ovplyvniť činnosť iných orgánov, spôsobiť infekciu či anémiu a ak čakala dieťa, tiež mohol viesť k problémom s tehotenstvom.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prieskumníci našli v Poľsku tri zuby neandertálca

Tím poľských prieskumníkov našiel v jaskyni v južnej časti krajiny tri zuby neandertálca. Podľa lídra skupiny Mikolaja Urbanowského je to prvý objav pozostatkov neandertálca v krajine. O objave Poliakov informovalo nemecké vedecké periodikum Naturwissenschaften. Zuby našli prieskumníci v jaskyni Stajna v Karpatských vrchoch. Urbanowski uviedol, že pri zuboch našli aj kresací kamienok a tiež kosti mamuta a nosorožca.

Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.