V Stredoslovenskej galérii sprístupnili dve výstavy

Dve výstavy sprístupnili dnes v banskobystrickej Stredoslovenskej galérii. Prvou je výstavný projekt Bodyandoil komponovaný ako spoločná prezentácia siedmich autoriek, predstaviteliek mladej generácie súčasnej slovenskej výtvarnej scény. Vznikol spontánne, z ich iniciatívy, z ich vzájomnej blízkosti. “Umelkyne Alena Adamíková (1972), Galina Lišháková (1973), Mária Čorejová (1975), Michaela Rázusová Nociarová (1976), Klaudia Kosziba (1971), Mária Matrková (1983) a Jana Farmanová (1970) ponúkajú návštevníkom výstavy tradičnú maľbu, prostredníctvom ktorej vedú dialóg s umením a svetom. Vo svojej tvorbe však nevyužívajú vizuálny kód reklamného či virtuálneho sveta. Ich snaha o autenticitu spočíva v permanentnej prítomnosti figúry, v inklinácii k zaznamenávaniu osobných zážitkov a situácií, v hľadaní nových možností stvárnenia portrétu, autoportrétu,” konštatovala kurátorka výstavy Zuzana Majlingová.

Mladý umelec Radko Mačuha (1974), absolvent sochárstva na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, prezentuje svoju tvorbu na výstave Multiwinnetou & Old Secondhand. Autor aplikuje aktuálne postupy výtvarného umenia v objektoch a inštaláciách. Zaoberá sa fenoménom konzumu, marketingovými a reklamnými stratégiami nadnárodných reťazcov. Nábytkové a dekoratívne komodity nakúpené v obchodnom dome, ale aj v bazároch tvarovo interpretuje, zasahuje do ich produktov a neguje ich pôvodný účel vychádzajúc z punkového princípu Do it yourself.

Obe výstavy budú sprístupnené do 27. januára budúceho roka.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Svätopluk Mikyta

Narodil sa roku 1973 v Čadci. V rokoch 1993-99 študoval na VŠVU v Bratislave na Katedre grafiky v ateliéri doc. V. Kolenčíka. V súčasnosti tu pôsobí ako asistent a absolvuje doktorandské štúdium. Roku 2003 bol zaradený medzi finalistov Ceny Oskára Čepana.

This is my place

Projekt „This is my place“ reflektuje aktuálne podoby výtvarného umenia najmladšej generácie slovenských autorov. Kurátor Pavel Urban zo Štátnej galérie v Banskej Bystrici ponúkol výstavné miesto (This is my place) jedenástim umelcom (Marko Blažo, Martin Derner, Jana Farmanová Š., Dorota Kenderová, Marek Kianička, Marianna Mlynárčiková, Rastislav Podoba, Maroš Rovňák, Nóra Ružičková, Dorota Sadovská, Veronika Šramatyová).

Ester Šimerová – Martinčeková

Výstava predstaví tvorbu „prvej dámy slovenského maliarstva“ Ester Šimerovej – Martinčekovej (1909 Bratislava – 2005 Liptovský Mikuláš) zo zbierok GMB, slovenských galérií a súkromných zbierok. Vo svojej tvorbe vychádzala Šimerová priamo z Parížskej školy a odkazy avantgárd rozvíjala po návrate z Paríža v slovenskom umení.

Ladislav Mednyánszky

Slovenská národná galéria v Bratislave v spolupráci s Maďarskou národnou galériou v Budapešti a galériou Oberes Belveder vo Viedni pripravila pri príležitosti 150. výročia narodenia významného predstaviteľa stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia monografickú výstavu Ladislav Mednyánszky (1852–1919).