V súčasnosti sú na predaj kultúrne pamiatky východu SR
BRATISLAVA 1. októbra (SITA) – O predaj kultúrnych pamiatok do súkromného vlastníctva je veľký záujem. Ako uviedol pre agentúru SITA Ľuboslav Škovira z Pamiatkového úradu SR, svedčí o tom fakt, že pred dvoma až tromi rokmi aktualizovali katalóg so 100 objektmi a v súčasnosti je z neho v ponuke už len 75 stavieb. Za ten čas sa teda predalo 25 kultúrnych pamiatok. V súčasnosti sa predávajú pamiatky z východu Slovenska, pretože najmenej zničené pamiatky a stavby v dosahu diaľnic predali ako prvé, to znamená že od Bratislavy po Banskú Bystricu je už objektov na predaj minimum.
Katalóg pamiatok na predaj vznikol po revolúcii, kedy obce nemali peniaze na financovanie obnovy objektov, ktoré dostali v rámci reštitúcií. Vo všeobecnosti platí, že na obnovu treba vynaložiť viac prostriedkov ako na kúpu. Podľa Škoviru boli vlny záujemcov tri. Najprv sa kupovali hlavne stavby vhodné na podnikanie napríklad továrenské haly. Potom prišli záujemcovia zo zahraničia, ktorí si ale pred naším vstupom do EÚ na Slovensku museli založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá pamiatku kúpila. Najväčší záujem zo zahraničia je z okolitých štátov, no aj z Írska, Veľkej Británie, USA, Kanady, Austrálie, Nemecka, Španielska, Talianska, či Švajčiarska. Teraz už pamiatky kupujú aj slovenskí podnikatelia, ktorí potrebujú reprezentačné priestory alebo tu zriaďujú hotely, reštaurácie a podobné zariadenia. Proti takýmto prestavbám pamiatkový úrad v zásade nie je, pokiaľ nezasahujú do pôvodného rozostavania interiéru.
Pri obnove kultúrnych pamiatok, ktoré prešli do súkromného vlastníctva, sa nemôže pri rekonštrukcii zmeniť ich celkový vzhľad a noví vlastníci musia postupovať v súlade so zákonom. Ako uviedol Škovira, nie je napríklad možné vymeniť drevené okná za plastové, zmeniť strechu zo škridlovej či šindľovej na cementovú alebo plechovú. V niektorých prípadoch nie je možné ani rozšíriť okná a dvere, zmeniť použité materiály v interiéri či farebnosť. Napríklad farebnosť sa však v niektorých prípadoch môže prispôsobiť, aby objekt zapadal do celkovej zástavby, dodal.
Kultúrne pamiatky predávajú vlastníci, pamiatkový úrad iba vedie katalóg, v ktorom tieto ponuky sprostredkúva. Záujemca si ich môže prísť vyhľadať k nim. Podmienky kúpy záležia na dohode s vlastníkom, ale oprava, obnova, či reštaurovanie už musia byť v súlade s nariadeniami úradu a s ochranou pamiatok. Vlastník musí poskytnúť prednostné právo na kúpu najprv štátu, ktorý však podľa Škoviru toto právo v 99% prípadov nevyužije, až potom môže objekt ponúknuť iným.
Zdroj: SME, http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2922663