Václav Mencl a Dobroslava Menclová

Václav Mencl (1905-1978) a Dobroslava Menclová (1904-1978)
Pre oblasť pamiatkovej starostlivosti na Slovensku je dodnes najzávažnejším prínosom priekopnícke dielo manželov Menclovcov. Václav Mencl pôsobí v rokoch 1930-1939 v Štátnom referáte na ochranu pamiatok v Bratislave.

Jeho pričinením sa realizujú prvé pamiatkové obnovy a opravy románskych a gotických kostolov na Slovensku, konzervujú sa hrady a súbežne realizujú aj archeologické výskumy týchto objektov. Od roku 1933 uverejňuje výsledky svojho bádania románskej a gotickej architektúry i stredovekých miest na Slovensku. V roku 1936 vychádza kniha manželov Menclovcov Bratislava, stavebný obraz mesta a hradu, prvé dielo inžinierov-architektov o vývoji architektúry mesta. Na východe Slovenska sa zaslúžil o konzerváciu drevených kostolov na Šariši a Zemplíne. Od konzervačnej metódy obnovy, v rokoch 1930-1933 prezentuje názorový postup k syntetickej formovo-komparatívnej metóde obnovy pamiatok. Dobroslava Menclová sústredila svoju pozornosť na dejiny architektúry Slovenska, najmä však na problematiku hradov a zámkov. V r.1942 vychádza jej Súpis výtvarných pamiatok Oravy s obsiahlou úvodnou štúdiou špecifických predpokladov regionálnej umeleckej tvorby a v r.1941 Pamiatky pozdnej gotiky v Turci. Spracováva tiež prehľad vývoja architektúry od 17. do pol. 19.storočia, ako aj prehľad vývoja renesančnej architektúry Slovenska. Dielo manželov- architektov svojou početnosťou, ale najmä hodnotou zásadných materiálov o vývoji architektonických pamiatok Slovenska patrí k základnej pamiatkovej literatúre na Slovensku.

Seriál: Osobnosti pamiatkovej starostlivosti (2 zo 4)
Nabudúce: Vendelín Jankovič (1915-1997)

Zdroj: www.pamiatky.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Alžbeta Guntherová-Mayerová

(1905-1973)
Do kultúrneho života Slovenska vstúpila začiatkom 30-tych rokov. V roku 1931 začína pracovať ako kustód v Mestskom múzeu Bratislava, kde sa zaslúžila o prvé umenovedné spracovanie zbierok. V rokoch 1936-1942 spolupracuje na vytvorení stálej inštalácie umelecko-historických zbierok v SNM Martin.

Václav Mencl – život a dielo na Slovensku

EVA KRIŽANOVÁ
Československo bolo po roku 1918 postavené pred nové koncepčné a politické úlohy. Tie bolo treba určiť a riešiť tak, aby bolo možné usmerňovať pôvodne nerovnako rozvinuté spoločenské organizmy s rozdielnou ekonomikou a kultúrnym zázemím a realizovať aj štátnu suverenitu na Slovensku a vtedy aj na Podkarpatskej Rusi.

Vendelín Jankovič – historik

Vendelín Jankovič (1915-1997)
Rozsiahle celoživotné dielo z oblasti slovenskej histórie a kultúry, radí V.Jankoviča k najvýznamnejším osobnostiam zakladateľskej generácie pracovníkov pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.

Blanka Kovačovičová-Puškárová

Blanka Kovačovičová-Puškárová (1926-1999)
K zakladateľskej generácii odborných pracovníkov pamiatkovej starostlivosti na Slovensku patrí aj Blanka Puškárová, ktorá po absolvovaní štúdia dejín umenia a národopisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, začala v r.1950 pracovať v referáte Povereníctva školstva, vied a umení v trojčlennej skupine odborníkov na záchrane pamiatkového fondu.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.