Vďaka filmu Bathory ‘obnovili’ Čachtický hrad

Legendami opradený Čachtický hrad získal späť mohutnú podobu z roku 1700, avšak len v mierke 1:50 v Matúšovom kráľovstve v neďalekej obci Podolie. Slávnostné odhalenie sídla krvavej grófky Alžbety Bátoriovej v areáli makiet hradov a zámkov, ktoré kedysi patrili mocnému pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, nie je náhodné. Súvisí s dlho očakávanou premiérou veľkofilmu Juraja Jakubiska Bathory, ktorá sa konala na začiatku júla. Z filmu sa tešia v samotných Čachticiach, zrúcaninu začali zaplavovať masy turistov. „Je cítiť nárast turistov, pýtajú sa na hrad, film a okolnosti okolo Alžbety Bátoriovej,“ uviedla servírka v podniku v Čachticiach pri odbočke k zrúcanine. Meno neprezradila.

„Keď sme sa vlani dozvedeli, že premiéra sa odkladá, povedali sme si, že to môžeme stihnúť. Práce na makete trvali osem mesiacov, v čom nie je zarátaný čas bádania v archívoch. Náklady sa vyšplhali na zhruba sto tisíc korún (3 320 €). Pri makete sme oživili legendu o železnej panne a kúpaní sa v krvi,“ povedal správca areálu Juraj Hlatký, ktorý si ako Novomešťan najviac zamiloval práve tento hrad. Takmer päťdesiatorčnému milovníkovi histórie však zrúcanina hradu postupne mizne priamo pred očami. „Máme pripravený takmer stomiliónový projekt na udržanie statiky aspoň toho torza hradu, prostriedky chceme získať z eurofondov,“ uviedla starostka Anna Ištoková. Podľa jej slov vďaka filmu Juraja Jakubiska zaznamenali veľký nárast turistov. „Legenda o hrade a Čachtice sa dostali do širšieho povedomia obyvateľov,“ povedala Ištoková. Na hrad sa v sobotné popoludnie prišlo pozrieť mnoho ľudí z susednej Českej republiky. „Niečo som o Čachticiach počula. Bola som na hrad zvedavá, k čomu dopomohol určite film o grófke Bátoriovej,“ povedala Tereza Budzowská z Ostravy, ktorá do Čachtíc zavítala s partiou motorkárov.

V Matúšovom kráľovstve v Podolí je v súčasnosti 25 makiet slovenských hradov a zámkov, vrcholom celého areálu má byť sídlo Pána Váhu a Tatier, Trenčiansky hrad na ploche osem krát šesť metrov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Park miniatúr v Podolí otvoril sezónu

Park miniatúr v Podolí v okrese Nové Mesto nad Váhom v nedeľu 25. apríla 2010 otvoril turistickú sezónu. Prvý deň novej sezóny bol spojený s hodovými slávnosťami a predstavením najnovšieho modelu Drevený kostol vo Svätom Kríži. Model je už 28. exemplárom v parku zameranom hlavne na slovenské hrady a zámky, ktoré kedysi patrili mocnému pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. “Unikátny a krásny model úctyhodných rozmerov vyrábali rezbári zo Štiavnika takmer pol roka, na jeho streche môžete vlastnoručne spočítať 12 000 šindľov,” uviedla Mária Zuzaniaková zo združenia Matúšovo kráľovstvo.

Hrad Strečno

Zrúcanina stredovekého strážneho hradu – od r. 1961 národná kultúrna pamiatka – nad obcou Strečno na ľavom brehu Váhu. Hrad vznikol na prelome 13. a 14.

Markušovský hrad

Hrad bol rodovým sídlom významnej spišskej šľachtickej rodiny Mariášiovcov, ktorá ho vlastní dodnes. Najznámejší člen rodiny – dvoran kráľa Bela IV., Batyz – vymohol v roku 1284 u kráľa Ladislava IV. povolenie na výstavbu šľachtického hradu pre svojho mladšieho brata Mikuláša.

Hrad Plaveč

Ako opevnené strážne miesto, ovládajúce dôležitú cestnú križovatku musel vzniknúť už v 12. storočí. Prvá nepriama písomná zmienka o hrade je v listine kráľa Belu IV. z roku 1269.