Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.

Amenhotep III. v Egypte panoval v rokoch 1387 – 1348 p.n.l. Oblasť, ktorú ovládal, sa rozprestierala od Núbie na juhu až po Sýriu na severe. Vedci ho s pomocou testov DNA a počítačovej tomografie identifikovali ako starého otca Tutanchamóna – faraóna, ktorý sa narodil z incestného manželstva medzi Achnatonom a jeho sestrou.


Hourig Sourouzian uviedol, že Amenhotepovu hlavu, spolu s 83 ďalšími artefaktmi, sa podarilo vykopať v jeho pohrebnom chráme na západnom brehu rieky Níl v Luxore. “Zozbierali sme veľké množstvo sôch z červeného granitu, ktoré kedysi stáli v južnej časti veľkého nádvoria pohrebného chrámu Amenhotepa III.,” uviedol Sourouzian a dodal, že časti sochy reštaurujú.


Informáciu zverejnili webové stránky news.bbc.co.uk a reuters.com.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.

Archeológovia zrekonštruovali podobizeň kráľovnej Nefertiti

Káhira, 15. augusta 2003 (TASR) – Skupine egyptológov sa podarilo zrekonštruovať podobizeň legendárnej egyptskej kráľovnej Nefertiti. Tvár vládkyne vytvoril tím archeológov, ktorí veria, že v jednej z hrobiek v luxorskom Údolí kráľov objavili múmiu Nefertiti, manželky kacírskeho kráľa Amenhotepa IV. – Achnatona zo 14. storočia.

Obnova.sk Foto

Objavili cestu lemovanú sfingami

Egyptskí archeológovia objavili v Luxore cestu lemovanú sochami sfíng, ktorá viedla do chrámu starovekej bohyne-matky Mut. Oznámil to egyptský minister kultúry Farúk Husní. Na ceste objavili celkovo 12 sôch sfíng, pričom väčšine z nich chýbajú hlavy. Na sochách je vytesané meno faraóna Nachtnebefa, ktorý vládol v rokoch 380 až 362 p.n.l. Novoobjavená cesta sa spomína v mnohých starovekých textov, archeológovia ju však až doteraz nedokázali lokalizovať.