Veľký čínsky múr pod lupou vedcov

Čína onedlho začne terénny výskum Veľkého čínskeho múru, ktorý je súčasťou ambiciózneho plánu ochrániť obrovskú stavbu pred ďalším poškodzovaním. Dvojročný projekt, ktorý zahŕňa použitie laseru a lokalizačných systémov, je považovaný za najrozsiahlejšiu štúdiu, akú kedy na Veľkom čínskom múre urobili.

„Vypracovanie detailného materiálu o múre je základným krokom v procese ochrany tejto stavby,“ povedal výskumník Zhewen Luo pre denník China Daily. Veľký čínsky múr trpí nielen prirodzeným zosuvom pôdy, turizmom ale aj vandalizmom, pretože mnohí ľudia sa snažia vyryť svoje mená do tehál. Miestni farmári tiež k múru pribíjajú železné rebríky, aby tak umožnili turistom prístup k múru zdarma. Tento terénny výskum je súčasťou 10-ročného projektu s názvom Ochrana Veľkého múru. Ako informoval viceprezident štátneho úradu pre kultúrne dedičstvo Xiaoming Chai, projekt sa začal minulý mesiac. „Výskum nám poskytne nielen jasný a kompletný obraz o súčasnom stave Veľkého múra, ale budeme mať aj základný právny rámec na jeho ochranu,“ povedal Chai.


Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa tiahne naprieč severnou Čínou. Do dnešnej podoby ho dobudovali za dynastie Ming v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Múr sa tiahne v ohromujúcej dĺžke 6 700 km. V niektorých úsekoch ho tvorí niekoľko línií a vytvára odbočky (započítané do celkovej dĺžky), na iných miestach je naopak prerušený.


Copyright © SITA 2006
Zdroj:
http://cestovanie.sme.sk/clanok.asp?cl=2629974

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Čínsky múr sa postupne skracuje

Hovorí sa, že Veľký čínsky múr je jedinou stavbou na Zemi, ktorú je možné vidieť voľným okom z vesmíru. Nie je to pravda. Legendu o viditeľnosti tejto pamiatky z vesmíru poprel vlani prvý čínsky kozmonaut, keď sa vrátil z obežnej dráhy Zeme. Čínske ministerstvo školstva už nariadilo prepísať učebnice.