Verejná obiednávka
Projekt Štipendium pre mladých kurátorov vznikol z iniciatívy Galérie mesta Bratislavy, s cieľom umožniť a podporovať kurátorskú prax budúcich kurátorov – študentov umenovedných univerzitných odborov. Z dôvodu absencie možností galerijnej praxe sa Galéria mesta Bratislavy rozhodla každoročne vytvárať priestor pre realizáciu jedného projektu, vybraného odbornou komisiou v zložení kurátorov GMB a zástupcov participujúcich katedier. Projekt má ambíciu stať sa stabilným podujatím s pravidelnou periodicitou a otvoreným priestorom pre aktívny vstup mladých kurátorov. Jeho zámerom je podnietiť záujem budúcich kurátorov o kurátorskú a manažérsku prácu na pôde galérie.Objednajte si umelecké dielo v GMB!
V utorok 23. marca 2004 o 17.00h sa v Pállfyho paláci Galérie mesta Bratislavy (Galéria aktualít) na Panskej 19 uskutoční zaujímavá vernisáž študentov bratislavskej VŠVU. Súčasťou otvorenia výstavy bude tanečno – herecké vystúpenie nezávislej skupiny P.A.T. (Permanent Alternative Theatre) z Bratislavy.
Kurátorky: Katarína Hrdá, Tatiana Koššová
Participujúci výtvarníci: Dávid Baffi, Peter Beňo, Peter Krupa, Matúš Priehyba, Erik Šille
Výstava potrvá do 2. mája 2004
Z deviatich predložených projektov komisia Štipendia pre mladých kurátorov vyhodnotila ako víťazný kurátorský projekt študentiek katedry Dejín umenia a kultúry Trnavskej univerzity Kataríny Hrdej a Tatiany Koššovej VEREJNÁ OBJEDNÁVKA, s participujúcimi výtvarníkmi – študentmi VŠVU. Projekt sa zameriava na prieskum vzťahu laickej verejnosti, ako potenciálneho publika, ku galerijným inštitúciám, s cieľom pritiahnuť náhodného laického diváka do galérie, vytvorením diela podľa jeho výberu, na jeho „objednávku“.
Výstava s názvom VEREJNÁ OBJEDNÁVKA je výsledkom spolupráce kurátorskej dvojice Kataríny Hrdej a Tatiany Koššovej z Trnavskej univerzity v Trnave a študentov VŠVU – Davida Baffiho, Petra Beňa, Petra Krúpu, Matúša Priehybu a Erika Šilleho.
Tento pilotný projekt vznikol v januári 2004 v Bratislave. Je to prirodzená reakcia na chápanie súčasného umenia z pohľadu našej laickej verejnosti, ktorá k umeniu zaujala odmietavý postoj. Ten odsúdil mnohé naše galérie na samotu a opustenosť, na život bez úprimného diváka. Nezáujem verejnosti o dianie na slovenskej výtvarnej scéne a časté odmietanie súčasného umenia, pramení z nepochopenia jednotlivých umeleckých diel pre ťažkosť ich artikulovania a definovania. To je skutočnosť, ktorá sa pre mladé kurátorky stala východiskovou.
Pilierom celého projektu je verejný prieskum, kedy si náhodne vybraní respondenti „objednali“ na ulici umelecké dielo na základe individuálnej predstavy. Jednotliví výtvarníci sa na výstave predstavia dielami vytvorenými práve na objednávku. Prieskum sa konal v Bratislave na Panskej a Laurinskej ulici. Na otázku, čo by ste chceli vidieť v galérií, resp. objednajte si umelecké dielo, zodpovedalo približne 80 respondentov oboch pohlaví, rôzneho veku. Súčasťou výstavy bude veľkoplošná videoprojekcia.
Zdroj: GMB