Verejný odpočet Múzea obchodu

Na pôde Ministerstva hospodárstva SR sa uskutočnil verejný odpočet za rok 2004 Múzea obchodu za účasti jeho riaditeľa Marcela Jucka a pracovníka odboru vnútorného obchodu MH SR Petra Vojtka. Múzeum obchodu je rozpočtovou organizáciou v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Jeho poslaním je najmä tvorba, ochrana, odborné spravovanie a prezentácia zbierkového fondu dokumentujúceho vývoj obchodu a pohostinstva na území Slovenska. Zbierkový fond spravuje múzeum ako súčasť kultúrneho dedičstva národa a štátu. Kvantitatívne predstavuje zbierkový fond 59.952 kusov predmetov, písomností a iných dokumentačných foriem. Svojim pôsobením sa múzeum orientuje na celú populáciu s dôrazom na mládež na akomkoľvek stupni vzdelávania. Zbierkový fond sa prezentuje najmä výstavnou činnosťou, či už prostredníctvom stálej expozície v kaštieli v Klobušiciach pri Ilave alebo putovnými výstavami na Slovensku , aj v Českej republike. Fond sa nepriamo prezentuje aj prostredníctvom spolupráce so subjektami reklamy, filmu, či obchodu. Stálu expozíciu v roku 2004 navštívilo 4 811 návštevníkov. Múzeum sa predstavuje aj svojimi putovnými výstavami. V Českej republike pokračovalo putovanie výstavy „Historická reklama (zo zbierok Múzea obchodu)“. V roku 2004 bola inštalovaná v Mestskom múzeu v Moravskej Třebovej, v Regionálnom múzeu v Žďári nad Sázavou a Mestskom muzeu v Bystřici nad Pernštejnem. Výstava pokračuje aj v roku 2005.

Na Slovensku sa realizovala výstava „Čím poslúžime?(Obchod v minulosti)“ vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci vo výstavných priestoroch Robotníckeho domu, v Tríbečskom múzeu v Topoľčanoch v historickej budove súdu a v Západoslovenskom múzeu v Trnave v priestoroch historického kláštora klarisiek. MO spolupracovalo aj pri realizácii rôznych výstav s Malokarpatským múzeom v Pezinku, s Vlastivedným múzeom v Galante, Múzeom mincí a medailí v Kremnicí a s Poľnhospodárskym múzeom v Nitre. Múzeum sa zúčastnilo na veľtrhu Printing 04´ s výstavou k dejinám obalu a reklamy a na Panónskom jesennom veľtrhu 2004 v Neusiedel am See v Rakúsku ako súčasť prezentácie Západoslovenského regiónu.

Zbierkový fond MO bol v roku 2004 obohatený o 333 ks zbierkových predmetov a písomností v nadobúdacej cene 149.910,- Sk. Prvoradou úlohou do budúcnosti bude realizácia novej stálej expozície v podkrovných priestoroch kúrie Juraja Alberta – sídelnej budovy múzea v Bratislave – Podunajských Biskupiciach, pretože majiteľ kaštieľa v Klobušiacich hodlá objekt predať a požaduje vysťahovanie expozície. Prvá stavebná etapa rekonštrukcie podkrovných bola úspešne ukončená a skolaudovaná. Na tieto účely múzeum vynaložilo z kapitálových výdavkov sumu 9.934.886,30,- Sk. Pred múzeom stojí náročná úloha vytvorenia atraktívneho moderného interiéru a zaujímavej expozície.

Svoje úlohy MO v roku 2004 zabezpečovalo iba s 8 zamestnancami, čo je však podľa vyjadrenia riaditeľa Múzea pre kompletné a kvalitné zabezpečenie činnosti nepostačujúce. MO bol schválený rozpočet výdavkov na rok 2004 na 13.753.000 Sk, z toho na bežné výdavky 3.806.000 Sk, na kapitálové výdavky 9.947.000 Sk. V septembri bol rozpočet výdavkov v rámci všeobecného zvyšovania platových taríf zvýšený na 1.164.000 Sk, z toho bežné výdavky o 30.000 Sk t. j. na 3.664.000 Sk. V auguste bol rozpočet na bežné výdavky v rámci zvýšenia platových taríf upravený na 3.841.000 Sk. Takto sa celkový rozpočet zvýšil na 13.788.000 Sk. Príjmy múzea boli stanovené na 50.000,- Sk, naplnené boli na 162 % vo výške 80.812,22,-Sk.

Zástupca MH SR Peter Vojtko z odboru vnútorného obchodu pozitívne hodnotil prácu Múzea obchodu v minulom roku, ktoré aj napriek chýbajúcim odborným pracovným silám zabezpečuje kvalitne úlohy vyplývajúce z predmetu činnosti a robí dobré meno Slovensku aj v zahraničí. Osobitne ocenil podiel múzea na vzdelávaní budúcich zamestnancov obchodu a pohostinských služieb v súvislosti s jeho spolupracou so strednými odbornými učilišťami.

(MH SR – dh)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Začiatky Slovenského národného múzea

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné.

Slovenské národné múzeum

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť.

Stop rabovaniu v Iraku

Európska únia sa dnes v Bruseli vyslovila za účinnú ochranu kultúrneho dedičstva v Iraku. Európska únia vyjadruje hlboké znepokojenie nad vandalizmom a rabovaním irackých múzeí a knižníc, ktoré majú obrovský význam pre celý svet. Ministri 25 európskych štátov sa zhodli, že je treba napraviť škody spôsobené ničením mezopotámskych sídiel.