Vežu Katedrály sv. Martina čaká reštaurátorský prieskum
Vežu Katedrály svätého Martina v Bratislave čaká pamiatkový a reštaurátorský prieskum. S tým sa začne hneď, ako bude hotové lešenie. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko. Práve tento prieskum by mal odhaliť rozsah poškodenia veže, v havarijnom stave pravdepodobne je krov veže v jej severozápadnej časti. “S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude rekonštruovať fasáda veže, krov veže, strešná krytina a niektoré pozlátené prvky,” povedal Haľko. Rozsah rekonštrukčných prác však bude podľa neho obmedzený aj finančne. Ide totiž o vyvolanú investíciu, ktorá nebola pôvodne v pláne arcidiecézy. Katedrála je zatiaľ otvorená obmedzene. Nie však pre rekonštrukčné práce, ale pre ladenie nového organu.
Dóm sv. Martina, v súčasnosti Katedrála sv. Martina, bol postavený v 14. storočí na mieste pôvodného románskeho kostola sv. Salvátora a cintorína. Po desaťročiach stavebných prác bola v roku 1452 vysvätená centrálna loď. Prístavby sú z 15. až 18. storočia. Počas 18. storočia boli do celého interiéru kostola pridané barokové prvky, ktoré boli v 19. storočí v rámci regotizácie odstránené (znovuobnovenia pôvodného gotického slohu). Baroková kaplnka sv. Almužníka však ostala zachovaná. Po dobití Stoličného Belehradu osmanskou ríšou, kde sa nachádzala aj uhorská korunovačná bazilika, sa stal Dóm sv. Martina v rokoch 1563 až 1830 korunovačným kostolom, kde bolo korunovaných 11 uhorských kráľov a deväť kráľovien. V roku 1760 bola pôvodná veža kostola zničená bleskom a musela byť nahradená novostavbou, ktorá bola znovu zničená v roku 1835 požiarom. V roku 1847 bola veža rekonštruovaná a v roku 1877 dostal Dóm sv. Martina dnešnú podobu. Naposledy bola katedrála opravovaná v 60 – 70. rokoch minulého storočia.
Od 11. novembra 2002 je Katedrála sv. Martina národnou kultúrnou pamiatkou. Od 8. marca 2008 je sídelnou katedrálou bratislavského arcibiskupa, metropolitu Západnej provincie Slovenska. Katedrála je zasvätená Svätému Martinovi z Tours. V prvej polovici 20. storočia sa hneď vedľa katedrály nachádzala neologická synagóga, ktorá bola zbúraná v roku 1967 pre výstavbu Nového mosta.