Vihorlatské múzeum v Humennom reštauruje svietniky z pôvodného vybavenia kaštieľa
Umelecko-historickú expozíciu Vihorlatského múzea v Humennom obohatia zreštaurované zbierkové predmety. Ide o dva vzácne svietniky z pôvodného vybavenia miestneho kaštieľa.
Ako agentúru SITA informovala Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea, pôvodné svietidlá sú zachytené na historických fotografiách interiéru kaštieľa v Humennom, v ktorom múzeum sídli. Na jednej z nich je interiér veľkej spoločenskej miestnosti v centrálnej časti južného krídla, kde sa v súčasnosti nachádza sobášna sieň. Na druhej je interiér pánskej pracovne na poschodí juhovýchodnej veže kaštieľa, ktorý je aktuálne súčasťou umelecko-historickej expozície múzea. „Šlo o drevené polychrómované svietniky – lustre pôvodne so sviečkami. Svietnik v podobe koša bol neskôr prispôsobený používaniu elektriny,“ uviedla Strakošová. Jeden zo svietnikov má podobu kvetinového koša s množstvom kvetov a listov, ktoré sa obtáčajú okolo štyroch kovových rebier ukončených kotvou na zavesenie. Jeho výška je 100 cm. Druhý má podobu dvoch kvetinových vencov umiestnených nad sebou a vytvorených z kvetov ruží a vetvičiek. Má výšku 70 cm. Na ich výzdobu bolo použité smrekové a lipové drevo na povrchu farebne upravené temperovou a olejovou farbou. Po vzniku múzea sa stali súčasťou jeho zbierkového fondu s poznámkou „z pôvodného mobiliáru“.
Realizácie reštaurátorských prác na týchto zbierkových predmetoch sa ujal akademický sochár Martin Kutný z Bardejova. „Po revízii drevnej hmoty a jej petrifikácii boli z predmetov odstránené nevyhovujúce sekundárne povrchové úpravy. Nasledovalo čistenie povrchov zmesou organických rozpúšťadiel, upevnenie uvoľnenej kriedovej vrstvy s polychrómiou,“ uviedla Strakošová. Momentálne prebieha oprava poškodených a polámaných častí svietnikov a rekonštrukcia chýbajúcich častí ornamentálnej výzdoby z lipového dreva. V závere prác bude nasledovať doplnenie podkladových kriedových vrstiev, farebné scelenie a zlátenie a záverečná konzervačná úprava. Po ukončení reštaurátorských prác sa stanú súčasťou umelecko-historickej expozície múzea.
Na reštaurovanie zbierkových predmetov prispel sumou 4500 eur Fond na podporu umenia. Ďalšie prostriedky poskytlo múzeum formou spolufinancovania.