Vo Svidníku otvorili obnovené Vojenské historické múzeum

Obrázok k článku

Zmodernizovanú expozíciu Vojenského historického múzea vo Svidníku otvoril v pondelok 3. októbra 2011 minister obrany Ľubomír Galko. Reinštalovaná výstava dokumentuje dejiny Slovenska v rokoch 1914 až 1945. Jej autormi sú riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič a historik Jozef Bystrický.

„Teším sa, že môžeme spolu slávnostne otvoriť obnovenú expozíciu, ktorá prešla kompletnou zmenou. Najdôležitejšie je, že sa podarilo získať väčšiu, pútavejšiu a modernejšiu výstavnú plochu a na nej sprístupniť oveľa viac exponátov, z ktorých zatiaľ mnoho nebolo verejne prezentovaných,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zároveň zdôraznil, že históriu si je potrebné v dnešnej dobe neustále pripomínať. Práve takéto múzeá nám podľa neho pomáhajú formovať mládež, ktorú v súčasnosti zaujímajú skôr počítačové hry a akčné filmy. Aj vo Svidníku sa podľa ministra ukázalo, že ak sú za prácou nadšení ľudia, dajú sa urobiť veľké veci aj za menej peňazí. „Pevne verím, že situácia sa bude vyvíjať tak, že niečo podobné budeme môcť sprístupniť ľuďom, ktorým história nie je ľahostajná ani v iných kútoch Slovenska,“ dodal.

Múzeum vo Svidníku je súčasťou Vojenského historického múzea so sídlom v Piešťanoch. Špecializuje sa na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1. svetovej vojny vo východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2. svetovej vojny s dôrazom na Karpatsko-dukliansku operáciu, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 až 1945.

Informáciu agentúre SITA poskytol hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Múzeu SNP otvorili novú modernú expozíciu

BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta 2004 (SITA) – Novú stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 – 1945 otvorili dnes pri príležitosti osláv 60. výročia SNP v banskobystrickom Múzeu SNP. Udalosti SNP sleduje nie izolovane, ako doterajšia expozícia, ale v širších súvislostiach celoeurópskeho diania a zároveň zasadené do kontextu príčinných súvislostí od roku 1914 so sledovaním dôsledkov do roku 1964. Vtedy boli rehabilitovaní účastníci povstania, ktorých po roku 1948 nespravodlivo väznili komunisti. „Doterajšie expozície sledovali viac-menej veci len na Slovensku. Nenastavili to zrkadlo, že by sa veci konfrontovali aj v európskom rámci,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Ján Stanislav.