Vo Vihorlatskom múzeu pokračujú v reštaurovaní portrétov panovníkov v izbe uhorských kráľov
Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje v reštaurovaní prvej pätice obrazov s portrétmi panovníkov tvoriacich výzdobu v izbe uhorských kráľov v humenskom kaštieli. Snahou je zachovanie jedinečnej neskorobarokovej výzdoby interiéru, ktorá je unikátom na Slovensku.
Ako informovala Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea v Humennom, výzdoba izby uhorských kráľov vznikla v poslednej tretine 18. storočia na podnet grófa Štefana Csákyho. Zadanie na realizáciu výzdoby získal Martin Johann Schmidt. Maliar ale zistil, že omietka je nekvalitná a nemôže na nej pracovať. Namiesto toho mal preto vytvoriť obrazy s portrétmi jednotlivých panovníkov. Tak vznikla séria obrazov na plátne a dreve. Spolu vzniklo 15 veľkých obrazov a 15 malých medailónov. Každý z portrétov je vyobrazený v podobe iluzívnych búst panovníkov v oválnych medailónoch, pod ktorými sú uvedené informácie o jeho poradí medzi kráľmi, dobe panovania a krátky latinský nápis, ktorý je zhodnotením vlády panovníka. „Autor sa inšpiroval dielom Františka III. Nadasdyho z roku 1664. Kniha sa zachovala, čo je pre nás výhodou, pretože bustu Ľudovíta I. je nutné úplne zrekonštruovať,“ uviedla Strakošová.
I keď ide o maľby na plátne, sú realizované technikou secco. Ich reštaurovania sa ujal akademický maliar Ľubomír Cáp. Prvým krokom reštauračných prác bola výroba nových podrámov, nažehlenie obrazov na nové plátno a napnutie plátna na podrámy. Nasledovalo odstránenie špiny, prachu a rôznych premalieb z povrchu malieb, fixovanie spráškovatenej farebnej vrstvy, upevnenie uvoľnených častí podkladu a farebnej vrstvy. „Nasledovať bude ešte vytmelenie poškodených častí podkladu, výtvarné scelenie poškodených častí farebnej vrstvy a záverečná fixáž,“ dodala Strakošová. Reštaurovanie prvej pätice veľkých obrazov s portrétmi panovníkov podporil Fond na podporu umenia dotáciou 15-tisíc eur.