Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Za uplynulé polstoročie vlastných akvizičných a prezentačných aktivít pripravila stovky výstav regionálneho a slovenského výtvarného umenia

Základný zberateľský profil VSG v Košiciach predstavuje predovšetkým významná zbierka slovenského výtvarného umenia 19. storočia, výtvarného umenia obdobia košickej moderny dvadsiatych rokov 20. storočia a súčasného slovenského a východoslovenského výtvarného umenia. VSG ako pokračovateľka bohatej výtvarnej východoslovenskej výtvarnej tradície prezentuje prostredníctvom jubilejnej retrospektívnej výstavy prierez zberateľskými aktivitami, v ktorých predstaví svoje zbierky maľby, plastiky a grafiky od staršieho umenia po diela z tvorby najmladšej generácie slovenských výtvarných umelcov.

Esterházyho palác, 1. a 2. posch.
Vernisáž: 19. jún 2003, 17.00 hod.
Trvanie výstavy: 20. jún – 21. september 2003
Kurátor výstavy Peter Markovič
Spolupráca za SNG Alexandra Homoľová

Stále expozície
SNG, Vodné kasárne

Staré európske umenie 16. – 18. storočia
Gotické umenie Slovenska
Barokové umenie na Slovensku
Umenie 19. storočia na Slovensku

Zdroj: SNG

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG

Koncepcia reprezentatívneho výberu diel vychádza zo zámeru predstaviť najvýznamnejšie obsahové, formálne a významové okruhy, tendencie a štýlové metamorfózy v časovom slede jednotlivých desaťročí: od prežívania estetiky akademizmu, luminizmu, secesiou poznačeného symbolizmu, cez vznik a konštituovanie monumentalizačného úsilia národnej moderny, jej rozvoj a obohatenie o avantgardné impulzy v 30. rokoch, prínos výtvarnej generácie obdobia vojny vyznievajúci ešte v 50. rokoch, progresívne neoavantgardné úsilia 60. rokov, viac-menej alternatívne podoby výtvarného umenia obdobia totality, tzv. novej maľby a sochy 80. rokov ako i multimediálne snahy záveru 20. storočia.