Východoslovenské múzeum v Košiciach má nové vybavenie v dielňach

Obrázok k článku

Od nového roka začali vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach (VSM) používať pri práci s kovovými zbierkami nový ultrazvukový scaler (skalpel) a zariadenie na pieskovanie. Celkové náklady boli 1 882,49 eura, pričom Fond na podporu umenia prispel sumou 1 700 eur. Ako uviedol Ján Rákoš z historického odboru VSM, nové prístroje prispeli k výraznému zvýšeniu kvality odborného ošetrenia kovových archeologických nálezov zo zbierkových fondov múzea.


Rákoš informoval, že začali s ošetrovaním nálezov z germánskeho žiarového pohrebiska v Rankovciach. Veľké množstvo kovových archeologických nálezov a nevyhnutnosť ich konzervovania viedli k zakúpeniu prístrojov.


Ultrazvukový scaler (skalpel) WOODPECKER je určený na čistenie menších kovových predmetov rôzneho druhu, predovšetkým však šperkov. Slúži na odstránenie tvrdých koróznych vrstiev z povrchu železných predmetov a neušľachtilej patiny z bronzových a iných predmetov. Je účinný pri odstraňovaní krusty (stvrdnutých usadenín) z objektov, ktoré nemôžu byť čistené chemicky.


Zariadenie na pieskovanie Cobra Mix slúži na odstraňovanie koróznych vrstiev z rôznych kovových predmetov a archeologických nálezov, predovšetkým z tých, ktoré nie je možné čistiť chemickou metódou. Používanie prístroja zabezpečuje kvalitnú prácu s konzervovanými predmetmi bez ich poškodenia.
S pomocou zakúpených prístrojov sa budú v budúcnosti pripravovať na rôzne expozičné účely kovové zbierky zo všetkých fondov múzea.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pavol Hlôška

Sklenné objekty Pavla Hlôšku vždy prebudia záujem a zvedavosť. Prekvapujú ľudské zmysly neustále sa meniacimi svetelnými a geometrickými efektami, ktoré citlivo reagujú na polohu diváka. Pavol Hlôška používa špeciálne vákuové techniky, aby naniesol geometrické vzory z tenkých kovových vrstiev na jednotlivé sklenné časti.