Výkladový slovník: Architektúra
Vytvorené kvôli kompatibilite pri migrácii zo starej Obnovy.
Katakomby
krypta
(fr. cryptes) podzemná, krytá chodba
1) podzemná zaklenutá chodba,
hláska
hláska > hlásna veža
obranný val
vo fortifikačnej architektúre je obranným valom umelý násyp vytvorený z vykopanej zeminy. Bol súčasťou obrannej hranice hradiska, sídla alebo iného významného miesta. Mal široký vrchol…
bašta
(tal. bastia), súčasť hradieb, murovaný obranný prvok vystupujúci z hradbového múru do jeho predpolia , neprevyšujúci alebo o málo prevyšujúci hradbový múr. Umožňuje obranu kurtiny.…
parkánový múr
druh obranného múru predsunutého do predpolia hradbového múru, ďalší paralelný okruh hradieb; od hradbového múru bol výrazne nižší a chránil priestor parkánu. Mohli ho dopĺňať…
cimburie
1. zubovité ukončenie parapetu hradbového múru, bašty alebo hradbovej veže, s ktorým tvorí jeden celok; tvoria ho merlony a krenely. Známe od staroveku (Egypt, Mezopotámia).…
hradbová veža
(turňa), súčasť hradieb, murovaný obranný viacpodlažný prvok ľubovolného pôdorysu, ktorého výška je mnohonásobne väčšia ako rozmery základne. Prevyšuje hradbový múr, z ktorého spravidla vystupuje do…
hlásna veža
(hláska) v stredovekej architektúre najvyššia veža hradu, kostola alebo verejnej budovy slúžiaca hlásnemu na sledovanue a signalizáciu prípadného ohrozenia – požiar, pohyb vojska. Mestská veža,…
krídlo
1. časť budovy vystupujúce z hlavného bloku stavby po celej jej výške najmenej o dve okenné osi; vo vrcholnom baroku môže byť krídlo aj nižšie…
okenná os
okennú os viacpodlažných budov tvoria všetky okná umiestnené nad sebou a to aj vtedy, keď sú slepé – naznačené. Pri budovách s pravidelným priečelím má…
rizalit
(tal. risalto – výstupok), stredová alebo bočná časť stavby vystupujúca po celej výške z líca priečelia až o hĺbku jednej okennej osi. Rizalit spravidla zdôrazňuje…
hradbová ochodza
vyvýšená, krytá alebo otvorená časť hradbového múru a hradbových veží a bášt, ktorá umožňuje aktívnu obranu hradieb a potrebný pohyb obrancov
palanka
(palanga), drevené opevnenie, ktoré Osmanská ríša vo veľkej miere využívala v určitých regiónoch juhovýchodnej Európy vrátane Maďarska, Balkánu a na Čiernomorskom pobreží proti súperiacim štátom,…
pavlač
otvorená alebo krytá pozdĺžna horizontálna domová komunikácia obyčajne vyložená pred priečelie bytového domu. Nadväzuje na jedno alebo viac schodísk a sú z nej prístupné bytové…
krenelovanie
zdobenie budov pevnostnými motívmi (napr. cimburie); u nás sa uplatňovalo v mestskej architektúre od renesancie do 19. storočia Renesančná zvonica, Strážky, 1629
preklad
preklad > nadpražie
kulisová brána
brána tvorená iba portálom v hradbe
nadpražie
nosná konštrukcia uzatvárajúca otvor v stene nad okenným alebo dverovým otvorom; môže byť rovné – preklad, alebo klenuté; klenuté nadpražie najčastejšie tvorí zaklenutý tehlový klenbový…
vozovka
časť cesty, po ktorej premávajú vozidlá; označenie pre spevnený povrch jazdných pásov komunikácií cestného typu.
portál
1. (lat. porta – brána) architektonicky upravený, zvýraznený vstup alebo vjazd tvoriaci súčasť stavebného objektu. Ostenia a nadpražie môžu byť rôzne tvarované a profilované. Súčasťou…
hradská
udržiavaná cesta spájajúca mestá a dediny, štátna cesta.
drobná sakrálna stavba
je súčasťou slovenskej kultúrnej krajiny. Je historickým odkazom našich predkov, zhmotnením kresťanskej kultúry a tradície a fyzickou manifestáciou dobovej architektúry a remeselnej zručnosti. Za drobnú…
koronet
pedimentálny reliéf umiestnený nad oknom alebo dverami. Literatúra: CHING, F. D. K.: A Visual Dictionary of Architecture. New York, 2012, s. 194. ISBN 978-0-470-64885-8
cesta
(hradská, vozovka) pozemná komunikácia, upravený pruh zeme, neskôr typ cestnej stavby so zlepšeným povrchom vyhradený transportu. Najstaršia známa dláždená cesta na svete bola postavená v…
tympanón
1. vnútorná, trojuholníková plocha a priestor štítov antických chrámov, vyplnená figurálnou výzdobou (pediment), 2. architektonická úprava podobného útvaru nadpražia dverí, okien, edikúl a pod., kedy…
úniková cesta
komunikačná spojnica vnútorných priestorov v budove s bezpečnostným priestorom mimo budovy; úniková cesta má zaistiť bezpečnú evakuáciu ľudí. Vyústenie údajne únikovej cesty z hradu Carreg…
mezanín
(z tal. mezzanino), medziposchodie, obyčajne znížené, ktoré je čiastočne otvorené do podlažia pod ním. Vzniklo v baroku vo Francúzsku v obytných domoch. Na prízemí bola…
akvadukt
(lat. aquaductus – vodovod), antická rímska stavba slúžiaca na privádzanie vody do miest. Spádový vodovod vedený nad zemou. Stavba s oblúkmi nesúca kanál alebo potrubie…
umelá zrúcanina
súčasť romantického parku, napodobňuje zrúcaniny stredovekých stavieb. Súčasťou môže byť grotta. Umelá zrúcanina románskeho kostola v Tate, Maďarsko. Dielo francúzskeho architekta Charlesa de Moreau…
viadukt
(lat. via – cesta, ducere – viesť), inžinierska mostná stavba vyrovnávajúca výškové rozdiely tam, kde nie je možný násyp. Prekonáva dopravné prekážky (údolia, rieky, cesty,…
koncha
(lat. concha – lastúra)
nika
(tal. nicchia – mušľa)
(z lat. Lares Familiares – ochrancovia rodiny)
(novolat. ossuarium)
(lat. carnarium)
(z lat. parcus - chránený)
(za hradbou)
(fr. treillage)
(lat. rosa - ruža)
(tal. limonaia)
typ antického okrúhleho chrámu bez celly, s radom stĺpov po obvode.…
(tal. jaskyňa)
(fr. gloriette)
(lat. cella)
(z lat. videre - vidieť, tal. belvedere, fr. Belle vue - krásny pohľad)
(lat. altus - vysoko položený, vysoký, vzdialený)
(lat. caverna - jaskyňa, dutina, rak. Kaverne)
odborný výraz pre prestávku v murive, alebo v inom stavebnom materiáli, ktorá vznikla pristavaním alebo úpo… Otváracia strecha
pravouhlý alebo polkruhový výklenok v stene, zaklenutý
larárium
kostnica
karner
park
záhrada
treláž
rozárium
malá záhrada alebo jej.oddelená časť, vysadená výhradne ružami. V Phrygii (dnešné Turecko) je preukázaná e… oranžéria
monopteros
grotta
gloriet
cela
1) ústredná miestnosť v rímskom antickom chráme, kde stála socha božstva. Gréci túto miestnosť naz… belvedér
altana
kaverna
- geo. podzemná dutina vytvorená činnosťou prírodných síl, napríklad vody… Cezúra
Strecha otváracia
Základy
Zastavenie
Zrúcanina umelá
Záklenok
Zastavenie kalvárijské
Zvernica
Záklop
Zastavenie pútnické
Zvod odkvapový
Záklopka
Záver klenby
Zvonica
Zariadenie vykurovacie podlahové
Záver polygonálny
Zvonička
Zástavba
Závetrie
Zvonovnica
Zástavba bloková
Zbrojnica
Žardiniera
Zástavba krídlová
Zeleň nosná
Žiarovisko
Zástavba odkvapová
Zeleň obvodová
Žľab
Zástavba parcely
Zeleň prenosná
Žľab odkvapový
Zástavba pílová
Zemnica
Žľab strešný
Zástavba plošná
Zhádzka
Žliabkovnica
Zástavba pravidelná
Zhlavie
Žrebčínec
Záchod splachovací