Vymrel jeden z kmeňov Andamanských a Nicobarských ostrovov

Posledný člen kmeňa, ktorý bol pravdepodobne potomkom jednej z najstarších kultúr na Zemi, zomrel vo veku 85 rokov na jednom z Andamanských a Nicobarských ostrovov v Indii. Boa Sr bol podľa organizácie Survival International so sídlom v Londýne, ktorá bojuje za práva pôvodného obyvateľstva, posledným človekom, ktorý hovoril jazykom Bo, jedným z desiatich pôvodných jazykov týchto ostrovov.

Ľudia hovoriaci jazykom Bo žili na Andamanských ostrovoch zrejme 65-tisíc rokov. Väčšina z pôvodného obyvateľstva rozdeleného na desať kmeňov zomrela po vpáde Britov v roku 1858. V súčasnosti z nich žije iba 52 ľudí. Z hľadiska potravín a ubytovania sú závislí na indickej vláde, rozšírené je nadmerné pitie alkoholu.


“Smrťou Bou Sra a zánikom jazyka Bo, jedinečná časť ľudskej spoločnosti je teraz už len v pamäti,” uviedol vo vyhlásení šéf Survival International Stephen Corry. “Strata Bou je smutnou pripomienkou, že nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo ostatným kmeňom Andamanských a Nicobarských ostrovov,” dodal.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedcom sa podarilo objaviť doteraz neznámy jazyk

Vo vzdialenej oblasti Indie sa vedcom podarilo objaviť neznámy jazyk. Nazýva sa Koro a zdá sa, že je odlišný od iných jazykov z rodiny, do ktorej patrí. Podľa vedcov však je ohrozený. Jazyk Koro objavil tím jazykovedcov počas expedície v severovýchodnej Indii Arunáčalpradéš. Výskumníci hľadali iné dva málo známe jazyky, ktorými sa hovorí len v malej oblasti. Keď tieto jazyky nahrávali a počúvali, objavili tretí, ktorý bol pre nich úplne nový. “Nemuseli sme zájsť ďaleko v našom zozname slov, kým sme si uvedomili, že je extrémne odlišný v každom možnom smere,” uviedol jeden z vedúcich expedície David Harrison. Jazykovedci nahrali tisícky slov a zistili, že Koro sa od iných jazykov v oblasti skutočne odlišoval.

Našli doteraz neznámu Boldiniho maľbu

V starom parížskom byte, ktorý už celé desaťročia nik nepoužíval, sa podarilo objaviť portrét krásnej ženy od jedného z najviac hodnotených umelcov 19. storočia, Taliana Giovanniho Boldiniho. Odborníci o spomínanom obraze nevedeli. Maľbu nedávno predali na aukcii za 2,1 milióna eur, čo predstavuje rekordnú sumu za jeden Boldiniho obraz. Posledná majiteľka bytu, ktorá bola vnučkou Boldiniho múzy, byt zavrela pred 2. svetovou vojnou, odišla žiť do južného Francúzska a už nikdy sa nevrátila. Zomrela len nedávno vo veku 91 rokov.

Objavili jedny z najstarších jaskynných malieb v Európe

V jaskyni Coliboaia na severovýchode Rumunska objavili maľby, ktorých vek odborníci odhadujú na 23-tisíc až 35-tisíc rokov. Podľa vedcov z Rumunskej speleologickej federácie (FRS) ide o jedny z najstarších objavených jaskynných malieb v Európe. Na stenách jaskyne pravekí ľudia zobrazili čiernou farbou rôzne zvieratá vrátane byvola, koňa, medveďa a nosorožca. Pravosť nálezu potvrdil aj tím popredného francúzskeho odborníka na praveké umenie Jeana Clottesa. Presný vek malieb však určia až pomocou rádiokarbónového datovania.

Zomrela Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej

Miep Gies, ktorá zachránila denník Anny Frankovej pred nacistami, zomrela v pondelok 11. januára 2010 vo veku 100 rokov po krátkej chorobe. Informovala o tom jej oficiálna internetová stránka Bola poslednou žijúcou zo skupiny ľudí pomáhajúcich židovskej rodine Frankovcov ukrývať sa v Amsterdame počas druhej svetovej vojny. Gies sa narodila v roku 1909 vo Viedni, ako jedenásťročná sa presťahovala do Holandska. V roku 1933 začala pracovať pre spoločnosť Opekta Otta Franka. Riskovala vlastnú bezpečnosť a život, keď nosila ukrývajúcej sa rodine jedlo. “Nie som hrdinka,” povedala pri príležitosti oslavy jej 100. narodenín. “Nebolo to niečo, čo by som dopredu plánovala. Jednoducho som chcela urobiť niečo, čo by im pomohlo,” dodala.