Výpravy do starovekého Egypta v Starej radnici v Bratislave

Obrázok k článku

Na výpravy do starovekého Egypta sa možno vydať i v Bratislave. Umožní to v poradí šiesty ročník cyklu egyptologických prednášok, ktoré pre verejnosť pripravila Nadácia Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied a pod záštitou veľvyslanectva Egyptskej arabskej republiky na Slovensku. Cyklus otvorí v piatok 20. januára prednáška Jozefa Hudeca z Nadácie Aigyptos. Hudec predstaví peripetie, ale aj úspechy uplynulej sezóny archeologického výskumu spoločnej poľsko-slovenskej misie na lokalite Tell el-Retábí v Egypte. Ako ďalej agentúru SITA informovala Renata Rábeková z Nadácie Aigyptos, tohtoročné výpravy do starovekého Egypta sa už tradične zamerajú na zaujímavosti z dejín, kultúry a života starovekých Egypťanov. Všetkých dvanásť prednášok sa bude konať v Múzeu mesta Bratislavy, konkrétne vo Faustovej sieni Starej radnice vo vybrané piatky od 20. januára do 30. júna.

“Renomovaní slovenskí a českí egyptológovia a archeológovia, pôsobiaci okrem Slovenska a Čiech aj v Rakúsku a ďalších krajinách pripravili na prvý polrok pre priaznivcov staroegyptskej histórie viacero zaujímavých tém,” avizovala Nadácia Aigyptos v tlačovej správe. V ďalších napríklad egyptológ Jaromír Krejčí oboznámi s obdobím “slnečných kráľov” 5. dynastie cez pohľad na vývoj abúsírskej kráľovskej nekropoly. Špecialistka na slnečný kult v období Starej ríše Marie Hlouchová predstaví prepracovanú symboliku a vývoj staroegyptských rakiev počas celého obdobia staroegyptskej histórie. Kto postavil egyptské pyramídy a čo všetko bolo za ich budovaním, sa návštevníci dozvedia v prednáške Martina Odlera z Českého egyptologického ústavu. Majstrovstvo výtvarného umenia staroegyptských remeselníkov priblíži Ľubica Hudáková pôsobiaca v Egyptologickom inštitúte vo Viedni. Aké boli kontakty medzi starovekým Egyptom a Levantou, ale aj akú úlohu zohralo núbijské zlato v politike starého Egypta, objasní Lucia Hulková, ktorá patrí medzi spolupracovníkov viedenského Inštitútu orientálnej a európskej archeológie Rakúskej akadémie vied. Kráľovné 18. dynastie, medzi nimi aj známu Nefertiti, ich vysoký politický status a prominentnú náboženskú úlohu v staroegyptskej spoločnosti predstaví egyptologička Paulína Šútorová. Čo majú spoločné skladatelia Verdi, Mozart či Rossini so starovekým Egyptom? Tieto dva svety zaujímavo prepojí archeologička Veronika Dubcová. Archeologička Miroslava Šurinová porozpráva o živote vojakov rímskej armády v starovekom Egypte, jej poslaní a vplyve, ale aj o stavbách, ktoré v ňom Rimania vybudovali počas siedmich storočí. Stret dvoch rozdielnych kultúr – egyptskej a antickej a to ako sa navzájom ovplyvňovali, objasní prostredníctvom terakotových nálezov Květa Smoláriková z Českého egyptologického ústavu. Pivo, víno, chlieb ako súčasti pohrebnej výbavy starovekých Egypťanov a ich zvyky a rituály súvisiace s pohrebom v období Starej ríše priblíži egyptologička Katarína Arias. Aký kalendár zaviedli starovekí Egypťania a ako prakticky dokázali využiť výsledky astronomických pozorovaní, sa návštevníci dozvedia od riaditeľa Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied Dušana Magdolena v záverečnej prednáške celého cyklu 30. júna, informovala ďalej Nadácia Aigyptos.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedcom sa podarilo vyskúmať, kedy žili faraóni

Vedcom sa po prvý raz podarilo presnejšie datovať dynastie starovekého Egypta. Vyplynulo to z výskumu zvyškov rastlín rádiokarbónovou metódou, ktorá dokáže určiť vek organického materiálu. Medzinárodná skupina vedená profesorom Christopherom Ramseym z Oxfordu skúmala košíky, textílie, zvyšky rastlín a ovocia, ktoré získali z múzeí v Spojených štátoch amerických a Európe. “Po prvý raz sa rádiokarbónové datovanie stalo dostatočne presným na to, aby nám ukázalo presné údaje z histórie starovekého Egypta,” uviedol Ramsey.

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.