Výročie Wolfganga von Kempelena

Obnova.sk Foto

Inžinier, konštruktér a vynálezca Wolfgang von Kempelen sa narodil 23. januára 1734 v Bratislave. Preslávil sa najmä svojím šachovým automatom, ktorý zostrojil r. 1770.

Obnova.sk FotoWolfgang von Kempelen od mladosti prejavoval hlboký záujem o fyziku a matematiku, zaoberal sa konštruovaním rôznych prístrojov. Ovládal sedem rečí vrátane slovenčiny. V Bratislave žil až do roku 1786. Zomrel 26. marca 1804 vo Viedni, kde je i pochovaný.

Jeho šachový automat mal podobu figuríny Turka v životnej veľkosti, sediaceho za stolíkom so šachovnicou; hral ľavou rukou. Automat sa stretol s mnohými súpermi, skoro vždy víťazne. Predpokladá sa, že šlo o trik a v jeho dômyselne maskovaných útrobách bol ukrytý živý šachista malej postavy. Malá encyklopédia šachu (Praha a Bratislava, 1989) uvádza viaceré mená, ale najznámejší bol rakúsky majster Johann Allgaier.
Kempelen so strojom cestoval po celej Európe. Po jeho smrti predal syn Karl šachový automat vynálezcovi metronomu J. N. Mältzelovi, ktorý s ním opäť precestoval celú Európu. Po jeho smrti automat skončil v Múzeu rarít v Philadelphii, USA, kde ho 5. 7. 1854 zničil požiar.
Šachový automat zaujal aj slávneho Edgara Allana Poea, ktorý mu venoval spis „Von Kempelen a jeho objav“ (Von Kempelen and His Discovery), 1849. Aj neskôr zostal vďačným námetom literárnych a filmových diel.

Odborníci najviac oceňujú Kempelenov “hovoriaci” automat, ktorý napodobňoval ľudský hlas.

Pre www.obnova.sk spracoval P. Fabian.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

WOLFGANG KEMPELEN – BRATISLAVSKÝ FAUST

Ku géniu loci Bratislavy patrí rovnako ako hoci Schöne Náci, sympatický obecný pomätenec, okúzľujúci po vojne na ulici svojím správaním a staromódnym oblečením. Lenže Wolfgang Kempelen nebol pomätenec, ani bežný človek. Bol to skôr bratislavský Faust, ak mám nájsť prirovnanie blízke aj Pražanom. Pritom v encyklopédiách sa väčšinou píše suchá charakteristika: polytechnik, vynálezca. On však bol čímsi viac – hľadačom, iluzionistom i obeťou ilúzií, osobnosťou fascinujúcou Európu i fascinovanou svojimi víziami…

Obnova.sk Foto

Wolfgang von Kempelen (1734-1804)

Vo svojej dobe neprekonateľný vynálezca, mechanik a konštruktér automatov, polyhistor, výtvarník a dramatik, ba i radca Viedenského cisárskeho dvora, je bratislavským rodákom. Známe je, že celosvetovú slávu si získal najmä vďaka svojmu dômyselnému a povesťami opradenému šachovému automatu, zostrojenému v r. 1770. Do povedomia medzinárodnej verejnosti sa však zapísal aj viacerými ďalšími vynálezmi a skutočnými divmi.

Objavili klavír, na ktorom hrával Wolfgang Amadeus Mozart

V Nemecku našli klavír, o ktorom sa predpokladá, že na ňom hrával známy rakúsky hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart a jeho hodnota môže dosahovať až niekoľko miliónov eur, uviedla v stredu nemecká rozhlasová stanica SWR. Nástroj podľa nej vyrobili v roku 1775. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa dostal do rúk výrobcovi klavírov Martinovi Beckerovi z juhonemeckého mesta Baden-Baden, ktorý ho získal od štrasburského obchodníka so starožitnosťami. Keď sa Becker rozhodol piano vydražiť, hudobný historik si ponuku všimol a “mal tušenie, že by mohlo ísť o dlho stratený nástroj, na ktorom hrával Mozart, vždy keď bol v Štrasburgu,” uviedla stanica SWR.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Ľudovít Pitthordta

¨Maliar a reštaurátor, špecialista predovšetkým na portrétne umenie sa narodil 22. júla 1860
v Pezinku.
¨Absolvoval 3 roky v dielni sochára Adolfa Bochinského vo Viedni…