Výstava: „Mária Hanusková Figurálne plastiky“

Dňa 3. 12. 2004 sa v Malokarpatskom múzeu v Pezinku sprístupnila verejnosti výstava „Mária Hanusková Figurálne plastiky“, pri príležitosti životného jubilea autorky.
Mária Hanusková absolvovala SOU – umelecký keramikár v Modre a od roku 1986 sa spolu s manželom Oskarom venuje keramickej tvorbe. Spočiatku ako výrobkyňa pre ÚĽUV, neskôr už na voľnej nohe. S výstavnou činnosťou začínala spolu s Cechom slovenských keramikov od roku 1993, jej prvou samostatnou výstavou bola výstava figurálnych plastík a reliéfov v roku 1999 v Dome umenia v Piešťanoch. Zameraním tvorby manželov Márie a Oskara je výroba ľudovo-umeleckej a úžitkovej keramiky, tvorba keramických reliéfov a kachlíc, figurálnych plastík, keramických bábik, miniatúr a plakiet. Výstava „Mária Hanusková Figurálne plastiky“ prebieha ako trinásty ročník tradičnej vianočnej výstavy v Malokarpatskom múzeu. Oko návštevníkov potešia reliéfy i plastiky s témou vinohradníctva a vinárstva, sakrálna tematika v dominujúcej krížovej ceste, betlehemy i plastiky svätcov. Najrozsiahlejšiu časť výstavy predstavujú plastiky mužov a žien v dobovom ľudovom odeve z rôznych regiónov Slovenska. Výstava poteší milovníkov ľudového umenia, odborníkov i laikov, dospelých i deti.
Pozývame Vás do múzea na výstavu Mária Hanusková „Figurálne plastiky“, ktorá potrvá do 31. 1. 2005.

PhDr. Danka Kopálová
Malokarpatské múzeum v Pezinku

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Keramické trhy Pezinok 2004

11. – 12.jún 2004
Radničné námestie v Pezinku
Zámerom Keramických trhov Pezinok je vytvoriť novú tradíciu každoročne opakovaného podujatia s medzinárodnou účasťou keramikov – výrobcov tradičnej hrnčiny a fajansy, ale aj keramikov výtvarníkov. Na 1.ročníku predstaví svoje výrobky 75 keramikov z celého Slovenska i Českej republiky.

Z ateliéru keramiky VŠVU

Komorná výstava predstavuje výber prác autorov – študentov a absolventov ateliéru keramiky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý vedie od roku 1997 Ivica Vidrová. Okrem klasického výberu úžitkovej keramiky – zameraného na čajníky a čajové súpravy viacerých autorov /Stanislava Wágnerová, Kamil Slušný Ezechiel, Edita Balážová, Martin Bu, Eva Srníková, Rastislav Noga, Martina Uličianska, Miloš Nemec, Michal Kušík/ – sú prezentované diela sochárskeho charakteru, inštalácie a objekty z použitím rôznych druhov techník – keramických a iných materiálov a maľbu na porceláne.