Výstava o Kukučínovi poputuje aj do Chorvátska či do Argentíny

Unikátnou obrazovou a dokumentačnou výstavou si knižnice, divadlá či školy pripomínajú 150. výročie narodenia klasika slovenskej literatúry Martina Kukučína. „Ide o prvú výstavu, ktorá prostredníctvom bohatého, unikátneho obrazového a dokumentačného materiálu komplexne a v širších súvislostiach približuje Kukučínovo dielo a pôsobenie nielen na Slovensku či v Prahe, ale aj v Chorvátsku na ostrove Brač, v Čile v Punta Arenas a v Argentíne v provincii Cordóba,“ uviedol autor výstavného projektu a námestník generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice Peter Cabadaj.
Výstava mala svoju svetovú premiéru v Kukučínovom rodisku, v Základnej škole Martina Kukučína v Dolnom Kubíne. Potom sa predstavila v novostavbe Slovenského národného divadla v Bratislave i v Dome národnostných menšín v Prahe. Aktuálne je do piatka 26. novembra 2010 sprístupnená vo foyeri úradu Žilinského samosprávneho kraja na Komenského ulici v Žiline. V rokoch 2011 a 2012 budú výstavu hostiť aj Slovenské národné literárne múzeum v Martine, chorvátske Selce a Našice, Punta Arenas v Čile, Buenos Aires a Cordóba v Argentíne a ďalšie slovenské inštitúty vo svete.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Makovického dome si výstavou pripomenú výročie Tolstoja

Vlaňajšie sté výročie úmrtia velikána ruskej i svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja si v Makovického dome v Žiline pripomenú slovensko-rusko-anglickou výstavou reflektujúcu niektoré kapitoly zo života slávneho spisovateľa. „Obsahový rozmer výstavy tvoria unikátne tolstojovské fotografie, ktoré sa na Slovensko dostali zásluhou Dušana Makovického- osobného lekára, sekretára pre zahraničie a dôverníka L. N. Tolstoja. Nie je preto nijakou náhodou, že po Moskve a Bratislave sa výstava predstaví práve v dome, kde Makovický žil a mal tu aj svoju ambulanciu,“ uviedol manažér výstavného projektu a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia v Slovenskej národnej knižnici v Martine Peter Cabadaj. Zásluhou aktivít Dušana Makovického a jeho priateľov sa Žilina stala centrom slovenských i stredoeurópskych tolstojovcov a tolstojizmu. Vernisáž žilinskej výstavy pripravili na utorok 18. januára 2011 o 16:00 h.

Za prínos slovenskému umeniu udelia Ceny Martina Benku

Ivana Sláviková, Zuzana Ludiková a Eva Kotláriková získajú 21. septembra 2010 ceny Martina Benku za rok 2009. Laureátom ju udelí v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 122. výročia narodenia národného umelca Martina Benku Rada Fondu výtvarných umení v Múzeu Martina Benku v Martine. Každoročne fond ceny odovzdáva na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku, ktorá pôsobí pri Fonde výtvarných umení. Robí tak v súlade s testamentom Martina Benku. Ceny majú prispieť k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia, najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku výtvarníka. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku Katarína Ilavská.