Výstava obrazov Ivana Pavleho na Floride

SARASOTA – V priestoroch súkromnej galérie Missing Link v americkom meste Sarasota naFloride sa uskutočnila samostatná výstava slovenského umelca Ivana Pavleho. Výstavabola súčasťou širšej prezentácie slovenskej kultúry v Sarasote, v rámci ktorej saprezentovala aj slovenská filmová tvorba.

V galérii bolo vystavených 15 z celkovej kolekcie tridsiatich obrazov, ktoré IvanPavle vytvoril počas svojho pracovného pobytu v Spojených štátoch amerických v roku1996. Iniciátorom akcie bol riaditeľ bratislavskej galérie Nova Miroslav Zeman.Kolekcia obrazov, ktorá vznikla v New Yorku, predstavuje sebareflexiu autora,reagujúceho na stretnutie s novým a neznámym svetom. Spoločným znakom celej kolekcieje, že obrazy sa pohybujú na rozhraní abstraktnej a figuratívnej maľby. Abstraktnámaľba pôsobí ako radostná hra s farbami, štruktúrami a rôznymi materiálmi,ktorými Ivan Pavle obohatil svoj výrazový repertoár. V kolekcii sú okrem obrazovľudskej figúry obrazy krajiny, zvierat a rýb, prvkov slnečnej sústavy, ako sú Zem aMesiac. Ľudskú figúru autor neskúma ako samostatne stojaci prvok, ale ako súčasť väčšiehocelku.

Pri príležitosti výstavy na Floride bol vydaný katalóg, ktorý je dokumentom opracovnom pobyte Ivana Pavleho v New Yorku, a obsahuje celú kolekciu obrazov, ktoréumelec počas pobytu vytvoril. (kul)



Publikované na: www.sme.sk dňa 22. 5. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ivan Pavle – Umenie je súčasťou nášho života.

Mrazivé decembrové prechádzky bratislavským Starým Mestom si môžete prežiariť aj výtvarným zážitkom. Galéria NOVA na Baštovej ulici, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov, tentoraz pozýva na výstavu najnovších malieb Ivana Pavleho.

SNM-EM: Srdce vo výške očí

( Martin, SNM ) – Srdce vo výške očí – insitné umenie zo zbierky Ivana Melicherčíka je názov výstavy, ktorú v piatok 24. septembra sprístupnia v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Expozícia predstavuje výber z najväčšej súkromnej zbierky naivného umenia na Slovensku. Sú v nej zastúpení maliari a sochári desiatich štátov, medzi ktorými nechýba ani rad svetoznámych umelcov ako napríklad Francúz Camille Bombois, Chorváti Ivan Rabuzin a Ivan Lackovič, Slovinec Jože Tisnikar, predstavitelia zakladateľskej generácie tzv. Kovačickej školy, Slováci Ondrej Šteberl či Ján Lauko st. atď.

Miroslav Cipár

Kysucký rodák, všestranný výtvarník Miroslav Cipár (1935) pochopil svoju žilinskú jubilejnú výstavu ako príležitosť prezentovať výsledky svojich výtvarných aktivít z ostatných rokov. Nevyužil núkajúcu sa šancu na prierez svojou bohatou a mnohovrstevnou štyridsaťpäť ročnou tvorbou pripomenutím tých najúspešnejších knižných ilustrácií či kresieb a obrazov, ale svoju inštaláciu „ušil“ priamo na dané výstavné priestory Považskej galérie umenia.

Traja z pekného páru

Kolekcia obrazov nesúca názov Traja z pekného páru vznikala takmer dva roky a jej autormi sú Ivan Csudai, Stanislav Diviš a Laco Teren. V roku 1999 sa na výtvarníckom sympóziu v Turčianskych Tepliciach títo traja autori dohodli, že namaľujú jeden spoločný obraz. Spodnú vrstvu namaľoval Stanislav Diviš, strednú Laco Teren, vrchnú Ivan Csudaia a vznikol prvý obraz Pianoctail. Výsledok prekvapil aj autorov, a tak sa rozhodli vytvoriť celú sériu, pozostávajúcu z dvadsiatich štyroch obrazov.