Výstava Sylvie Jokelovej – Dizajn od šporáka

BRATISLAVA 13. júna 2001 – Vernisáž k výstave Sylvie Jokelovej – Dizajn od šporáka, sa bude konať v utorok 18. júna 2002 v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave a výstava bude trvať do 19. júla 2002.Vystavujúca autorka si pre svoju prvú samostatnú prezentáciu pripravila projekt, ktorým chce jednak upozorniť na pretrvávajúce stereotypy a klišé vo vnímaní a posudzovaní ženy-dizajnérky, ženy-tvorkyne, výstava je zároveň ironickým pohľadom na estetiku bežného interiéru – na fenomén kutilstva, ženské ručné práce a ich súčasné priemyselné “praktické” nahrážky, na absenciu relevantných vkusových predpokladov, na to, čomu niekedy súčasník, zahltený obrovskou a mätúcou ponukou trhu nie je schopný odolať.

Sylvia Jokelová vytvorila niekoľko artefaktov – plne funkčných produktov, ktorých formálny základ evokuje typicky femínne zručnosti ako napr. háčkovanie, či ešte nedávno taký obľúbený výzdobný element mnohých našich interiérov – “chemlonové, alebo vo východoslovenskom regióne káblikové obrazy” (pre tých, ktorí si nepamätajú, išlo o syntetické vlákno, ktoré sa nahrievalo a v určitej výške strihalo do podoby akéhosi nástenného koberca s rôznorodými “realistickými” výjavmi ako napr. mačičky alebo kytice). Ďalším dôležitým formotvorným prvkom je v jej ponímaní využitie priemyselne produkovaných súčastí interiérového zariadenia (plastové obrusy, dečky a tácky na mrazené potraviny tu hrajú nezanedbateľnú úlohu) – to všetko používa na konštruovanie predmetov, ktoré sú zvyčajne pokladané za doménou mužov-dizajnérov – najpregnantnejším dokladom by mohli byť elektronické prístroje. Hifi-techniku – cd-prehrávač a rádio tak autorka prezentuje “zabalenú” do igelitového kockovaného obrusu s vyšívanými detailmi – naznačujúcimi ladenie staníc a pod. V autorkinom prevedení tak stojanová lampa získava veľmi príjemný haptický účinok – zásluhou už spomínanej chemlonovej techniky, skutočne “náladové” svetlo jej bezpečne poskytne tienidlo z plastových potravinových tácok. Dokonale sarkastické využitie predmetov každodennej potreby demonštruje na príklade nám dobre známej hubky na umývanie riadu – z banálneho predmetu sa stáva nositeľ významov “vyššieho rangu” – keď na jednej strane vystrihne otvor a hubku pomocou štipcov na vešanie prádla inštaluje ako rámik pre spomienkové fotografie.
Objekty budú súčasťou inštalácie, ktorá aj prostredníctvom náznakovo vytvoreného interiéru, zvukov a vôní navodí atmosféru “domova”, miesta pokladaného do istej miery i dnes za ten pravý a najsprávnejší spôsob ženskej realizácie.

Sylvia Jokelová (1973)
1988 – 1992 – Škola úžitkového výtvarníctva, Kremnica, odbor Reštaurovanie
1992 – 1998 – Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava, odbor Kov a šperk
od r. 1999 asistentka na oddelení Product designu VŠVU v Bratislave

kolektívne výstavy:
1995 – Spiel am Krper, St. Gallen, Švajčiarsko
1996, Bienále industriálneho dizajnu “BIO”, Ľubľana, Slovinsko
1998, Small and special, Toronto, Kanada
1998 – Sklo – keramika – šperk, Východoslovenská galéria, Košice
1998, Študenti ateliéru Kov a šperk na VŠVU v Bratislave, Galéria M. A. Bazovského, Trenčín
1998 – Design ´98, Dom techniky, Bratislava
1999 – Talente ´99, Mníchov, nemecko
1999 – ŠMÉ, Galéria Medium, Bratislava
1999 – Erotický šperk, Severočeské múzeum, Liberec, ČR
2000 – Kunst Hautnath, Knstlerhaus, Viedeň, Rakúsko
2001 – Gedachte Linie, Galerie Stossinhimel, Viedeň, Rakúsko
2001 – Myslená čiara, Rakúske kultúrne centrum, Bratislava

účasť na sympóziách:
1993 – II. letná dielňa umeleckého šperku, Kremnica
1994 – Medzinárodné sympózium umeleckého šperku, Turnov, ČR
1995 – Medzinárodné sympózium umeleckého šperku, Braunwald, Švajčiarsko
1996 – Medzinárodné sympózium umeleckého šperku “ARS ORNATA EUROPEANA”, Bratislava
1999 – Trojsympózium “Umenie v kúpeľoch”, Štrbské pleso
2000 – Medzinárodné sympózium umeleckého šperku, Šamorín

ocenenia
1994 – 3. cena v súťaži návrhov liturgických predmetov “ARS LITURGICA”
1996 – Cena nadácie Mikuláša Galandu za najlepšiu semestrálnu prácu

Viera Kleinová

kurátorka výstavy

Kontakt:

Ústredie ľudovej umeleckej výroby, Obchodná 64, Bratislava, tel.: 52761343, e-mail: craft@uluv.sk
Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava, tel.: 52964153

(SITA, yv;zr), 0354

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Začína sa prieskum na VŠVU

BRATISLAVA – Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave pozýva na prehliadku semestrálnych prác študentov v rámci dní otvorených dverí dnes 25. 1. 2002 až v nedeľu 27.1. 2002 v čase od 9.00 h do 18.00 h.

Made in Slov(i)ensko

Pod názvom Made in Slov(i)ensko je možné od 19. apríla 2005 v Dizajn štúdiu ÚĽUV vidieť najnovšiu tvorbu slovenských a slovinských textilných výtvarníčok venujúcich sa textilnému dizajnu.