Vystavia zrenovovanú repliku uhorskej koruny

V pondelok 27. septembra 2010 bude od 15:00 v priestoroch Katedrály svätého Martina vystavená zrenovovaná a pozlátená replika uhorskej koruny, ktorá bola dočasne zložená z hrotu chrámovej veže v rámci rekonštrukcie jej poškodeného krovu. Súčasťou výstavy bude aj expozícia dokumentov nájdených v korune a fotodokumentácie z priebehu reštaurátorských prác. Koruna bude vystavená približne týždeň.

V rámci rekonštrukčných prác na veži bratislavskej Katedrály svätého Martina sňali v auguste reštaurátori z hrotu veže pozlátenú korunu. Náročný dvojhodinový manéver sa začal vyzdvihnutím koruny z hrotu veže a pokračoval jej spustením pomocou horolezcov, z ktorých jeden korunu počas celej operácie istil. Približne 150-kilogramová koruna z medeného plechu je vysoká 164 centimetrov, hrana jej podušky meria 120 cm. Naposledy bola koruna z veže spustená v roku 1905 a pozlátená v dielňach zlatníckej firmy Mórica Weinstabla, potom s veľkým úspechom vystavená v dóme v auguste toho istého roka.


Po spustení repliky uhorskej koruny z hrotu veže Katedrály svätého Martina objavili reštaurátori v jej útrobách unikátny dokument. Do pevne zacínovaného medeného puzdra boli podľa očakávania zrolované dobové noviny z roku 1905, keď bola koruna naposledy spustená, a z toho istého obdobia tiež listina s menoslovom štátnych i cirkevných autorít. Prekvapením bola podobná listina z roku 1846 spolu s nemeckým plagátom predstavenia v Mestskom divadle 13. novembra toho istého roku. Celkom neočakávaným však bol nález sčasti obhoreného pergamenu datovaného do roku 1785. Vyplýva z neho, že bol uložený v predchádzajúcej korune, ktorá Dóm završovala až do júna roku 1833, keď sa spolu s horiacou vežou zrútila na Kapitulskú ulicu. Listinu s menami Márie Terézie, Jozefa II. či menoslovmi mestskej rady a dómskej kapituly zrejme z plameňov zachránili iba v poslednej chvíli.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.

Odpovede

  1. Vystavia zrenovovanú repliku uhorskej koruny

    Dómska koruna bude vystavená aj budúci týždeň

    BRATISLAVA 1. októbra (SITA) – Pre veľký záujem verejnosti bude zreštaurovaná a pozlátená koruna z bratislavského Dómu sprístupnená aj budúci týždeň od pondelka do soboty od 9:00 do 11:30 a potom od 13:00 do 16:30. Záujemcovia budú môcť vidieť korunu ešte aj v nedeľu 10. októbra od 13:30 do 16:30. Koruna je vystavená od 27. septembra v Katedrále svätého Martina v Bratislave. Ide o pozlátenú repliku uhorskej koruny z hrotu chrámovej veže. Súčasťou výstavy je aj expozícia dokumentov nájdených v korune a fotodokumentácie z priebehu reštaurátorských prác.

Comments are closed.