Výtvarníci vyzývajú na zmeny vo voľbe šéfa SNG

Verejnú diskusiu k voľbe generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie chcú otvoriť iniciátori výzvy Dvadsať rokov od nežnej neprebehlo. Ide o výzvu výtvarnej obce na diskusiu o verejných kultúrnych inštitúciách určenú predstaviteľom Ministerstva kultúry SR a Slovenskej národnej galérie. Prvá diskusia sa uskutoční v pondelok 8. marca o 18:00 v bratislavskom A4 – nultom priestore na Námestí SNP. Venovaná je konkurzu na pozíciu šéfa národnej galérie, ktorý má byť vyhlásený v apríli. Výtvarníci na diskusiu pozvali aj zástupcov ministerstva kultúry a SNG. Chcú, aby sa vyjadrili k doterajším podmienkam konkurzu na funkciu generálneho riaditeľa SNG. Hovoriť sa má i o návrhoch na zmeny konkurzu, ktoré zaručia, že bude nepolitický, transparentný a umožnia verejnú prezentáciu záujemcov o miesto šéfa národnej galérie.

Diskusiu organizujú iniciátori výzvy – výtvarníci Tomáš Džadoň, Marián Grolmus, Jana Kapelová, Michal Moravčík, Lucia Sceranková, Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský, kritik Palo Fabuš a teoretička umenia Mária Rišková. Okrem prehľadného a odborného výberu vedenia národnej galérie žiadajú signatári podporovaní desiatkami výtvarníkov, pedagógov a teoretikov v oblasti výtvarného umenia od ministra kultúry Mareka Maďariča vysvetlenie niektorých káuz, najmä “ticho okolo rekonštrukcie SNG a kauzu bratislavskej Kunsthalle”. Tieto a ďalšie témy chcú iniciátori výzvy otvoriť na ďalších diskusiách, na ktoré chcú prizvať aj odborníkov zo zahraničia. Podrobnosti o diskusiách, výzve a jej cieľoch možno nájsť na internetovej adrese https://sites.google.com/site/dvadsatrokovodneznej/home/navrhy-zmeny-vyberoveho-konania a tiež na adrese: http://sites.google.com/site/dvadsatrokovodneznej/home.


Katarína Bajcurová požiadala ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie generálnej riaditeľky Slovenskej národnej galérie na základe osobných dôvodov k 31. decembru 2009. Bajcurová odišla z galérie po desiatich rokoch. “Po viac ako 10 rokoch vo vrcholnej vedúcej pozícii sa chce intenzívnejšie venovať svojmu povolaniu historičky umenia ako kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia,” informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Marek Maďarič poveril vedením galérie od 1. januára Alexandru Kusú.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Uchádzači o post generálneho riaditeľa SNG

Do výberového konania na post generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie (SNG) sa prihlásili štyria uchádzači. Záujem o tento post majú kurátor a riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimír Beskid, kurátor Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave Richard Gregor, pracovník ministerstva vnútra a vedúci oddelenia stredovekých fondov a bádateľne pobočky Štátneho archívu Bratislava v Skalici Anton Konečný a poverená generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Podľa rozhodnutia výberovej komisie všetci štyria uchádzači o kreslo šéfa národnej galérie spĺňajú podmienky na výkon funkcie.

Maďarič menoval šéfa SĽUK-u a odvolal šéfa národnej knižnice

Juraj Hamar je novým šéfom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Novému riaditeľovi SĽUK-u dnes odovzdal minister kultúry Marek Maďarič menovací dekrét. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový referát Ministerstva kultúry SR, pri tejto príležitosti vyzval Marek Maďarič Hamara pred zamestnancami súboru k rozšíreniu náplne činnosti a programovej koncepcie SĽUK-u tak, “aby táto inštitúcia nielen prezentovala na profesionálnej úrovni tradičnú ľudovú kultúru, ale aby prevzala na seba aj úlohu starostlivosti o ňu”. Juraj Hamar vo funkcii nahrádza Petra Litomerického, ktorý ešte v decembri 2009 požiadal ministra kultúry o uvoľnenie z funkcie riaditeľa SĽUK-u dohodou k 28. februáru.

Galerijná prax 1970 – 1985

14. 5. 2003 sa v Esterházyho paláci Slovenskej národnej galérie v Bratislave v rámci výstavy Slovenské vizuálne umenie 1970 – 1985 konal záverečný diskusný stôl na tému Umenie a inštitúcie s prihliadnutím na galerijnú prax 70. a 80. rokov.