Warholcity v Medzilaborciach

Tri milióny korún získalo mesto Medzilaborce na realizáciu prvej etapy projektu Warholcity – zmena imidžu mesta , ktorého cieľom je rozvoj cestového ruchu. Financie získala samospráva z grantovej schémy na podporu cestovného ruchu. V meste vymieňajú autobusové zastávky a menia fasády budov tak, aby pripomínali tvorbu kráľa pop-artu Andyho Warhola.
„Budú sa opakovať štyri základné motívy warholovskej tvorby – campbellovka, kvety, odtlačky topánok a jeho tvár. Budú vyhotovené vo viacerých farebných variáciách tak, aby sa dali zakomponovať do prostredia,“ uviedol Adrián Kaliňák z Mestského úradu v Medzilaborciach.

Umelecká zbierka Múzea moderného umenia Andyho Warhola síce láka obdivovateľov pop-artu z celého sveta, no nevyhovujúca infraštruktúra a nedostatok potrebných informácií vo svetových jazykoch sú brzdou návštevnosti Medzilaboriec. Návštevníci zo zahraničia sa napríklad sťažujú, že v rámci regiónu je málo kempingov, ktoré by im vyhovovali. Mnohí preto radšej využijú kempingy na poľskej strane hranice, ktoré sú lepšie vybavené najmä po hygienickej stránke, ale sú aj bezpečnejšie.

Cieľom druhej etapy projektu s nákladmi zhruba 30 miliónov korún bude komplexná rekonštrukcia miestnych komunikácií, oprava verejného osvetlenia a vybudovanie miniskanzenu v areáli miestneho amfiteátra a podobne. Ďalší projekt počíta tiež s vybudovaním mestského informačného strediska.

Medzilaborecká samospráva sa podieľa aj na príprave tretej etapy projektu. Tá sa dotkne skvalitnenia súčasných možností kultúrneho a športového vyžitia domácich aj návštevníkov mesta. Pôjde v nej o obnovu miestnej plavárne, telocviční a lesoparku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava diel kráľa popartu Warhola bude mať asi dohru na súde

Výstava diel z ranného obdobia tvorby kráľa popartu Andyho Warhola, ktorú v piatok 6. augusta 2010 otvorili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, bude mať zrejme dohru na súdoch. Ako agentúru SITA informoval Boris Kršňák, ktorý sa označuje za manažéra projektu, celá výstava bola na začiatku pôvodne plánovaná len ako podporná akcia vydania knihy Warhol a Československo a nie ako samostatný projekt. “Žiaľ je pravda, že dohoda podpísaná nie je, pretože sa dlho odkladala a potom sa podpisu pani Lešková (riaditeľka Východoslovenskej galérie Košice) úspešne vyhýbala, až sme sa zrazu dozvedeli, že s nami nepočíta. Pritom sme my autormi celého projektu. Výstava Andyho Warhola bola vždy plánovaná len ako podpora vydania knihy a nie samostatný projekt. My sme jej dali celé umelecké i manažérske know-how projektu. Platíme za svoju hlúposť. Keďže projekt stál českú stranu už viac ako milión korún, budeme nútení sa brániť aj právnou cestou,“ povedal Kršňák. Kršňák doložil, že celú výstavu vymyslel košický rodák pôsobiaci v Prahe Rudo Prekop, ktorý vyberal diela v múzeu A. Warhola v Medzilaborciach a inštruoval riaditeľku Leškovú, aké veci má hľadať v Múzeu Andyho Warhola v Pitsburgu.

Samosprava podporuje presťahovanie múzea Andyho Warhola

Povodný názov: PSK podporuje myšlienku presťahovania múzea Andyho Warhola
Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporuje myšlienku presťahovať Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do energeticky menej náročných priestorov. povedal to dnes na tlačovej besede v Prešove predseda PSK Peter Chudík. Múzeum bolo od svojho vzniku v roku 1991 umiestnené v budove Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta Medzilaborce.

Múzeum Andyho Warhola má 20 rokov

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach oslávi v roku 2010 20. výročie svojho založenia. Jeho ambíciou je pripraviť novú koncepciu dramaturgie s prihliadnutím na širšie poňatie popu. Kurátor múzea Michal Bycko uviedol, že návštevníkom chcú ponúknuť multimediálne umenie, v ktorom sa pop-art prelína s popovou muzikou, ktoré v 50. rokoch valcovali svet. Múzeum sa chce širšie venovať aj etnografickému a národopisnému skúmaniu rodiny Warholovcov. Nechce byť len galériou obrazov, ale svojim hosťom chce ponúknuť bohatú zbierku artefaktov, ktoré patrili umelcovi a získať čo najviac informácií o jeho pôvode.

Pod Pyrenejami výstava o Warholovi

Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ je názov výstavy, ktorú v piatok 8. októbra 2010 sprístupnili v cisterciánskom opátstve vo francúzskom Escaladieu, v departmente Horné Pyreneje. Výstava hovorí o pôvode, živote, tvorbe a umeleckom odkaze Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali z Mikovej v okrese Stropkov. Na jej príprave pracovali predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Generálnej rady Horných Pyrenejí takmer dva roky. Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, súčasťou vernisáže budú videoprezentácie a dokumenty zamerané na tému výstavy, predstavené budú fragmenty kultúry a podobne.