Z malých kostolíkov na východe Slovenska stále miznú tisícky sôch a obrazov

Pred 10 rokmi evidovali policajti najväčšie množstvo prípadov vykrádania a vývozu kultúrneho dedičstva Slovenska za hranice republiky. Napriek tomu, že sa situácia v súčasnosti mierne zlepšila, z malých kostolíkov na východe Slovenska stále miznú tisícky obrazných predmetov, sôch a obrazov.

Problémom je najmä zabezpečenie týchto zbierkových predmetov proti stále prefíkanejším zlodejom. Viac Ivana Ratkovská.

Oblasť Spiša je doslova posiata kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré sa neraz stávajú terčom čoraz lepšie technicky vybavených zlodejov. Tí prichádzajú kradnúť na objednávku prevažne do zahraničia. K posledným veľkým úlovkom patria plastiky a obrazy v kaštieli Betliar, ktoré na zlodejov doslova čakali priamo v nechránenom parku. O ďalších prípadoch hovorí Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “Z drevených kostolíkov na východnom Slovensku napríklad boli odcudzené ikony alebo z rôznych sakrálnych objektov, kde nie je problém cez okná sa dostať do vnútra, kde nie je ani ten najbežnejší systém bezpečnostný, tak potom naozaj sú dvere otvorené.”

V zabezpečovaní kultúrno-historických pamiatok je Slovensko tak povediac v plienkach.
Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “Musím povedať, že sme dosť pozadu. A teraz aj ten voľný pohyb cez hranice prináša naozaj veľké riziko.”
Zodpovednosť za ochranu kultúrno-historického dedičstva je prenesená na vlastníka objektu. Až 99% hnuteľného majetku vlastní cirkev.

Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “MK SR vytvorilo v t.r. grantový systém, práve príspevkov na tieto zabezpečovacie systémy.”


Reaguje
Dušan Lukáč, zástupca rožňavskej diecézy, Rožňava: “Kde sa to dalo, kde bol záujem, tak sa inštalovalo toto zariadenie. Takže to vykrádanie kostolov vlastne po tom zabezpečení pokleslo.”
Všetky ukradnuté predmety sú zapísané v zozname na stránke MV SR pod heslom Starožitnosti. Hovorí Jaroslav Dulik, zástupca riaditeľa justičnej a kriminálnej polície, Spišská Nová Ves: “K jednotlivým predmetom sa vyhotovujú fotografie a záujemcovia si vlastne sami môžu skontrolovať, že či predmety, ktoré sa eventuálne ponúkajú, boli nadobudnuté nelegálnou cestou.”


Zdroj: Rádio Slovensko

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na obnovu kostolíkov východného obradu pridelil ŠFK Pro Slovakia tri milióny Sk

Svidník 14. apríla (TASR) – Tri milióny korún pridelila Rada Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na krytie nákladov na tohtoročnú obnovu siedmich drevených kostolíkov východného obradu v okresoch Svidník, Stropkov a Prešov. Na rekonštrukčné práce na objektoch chrámov je z nej vyčlenených 1,8 milióna Sk, na reštaurovanie ikon 1,2 milióna Sk. Najviac je potrebné riešiť havarijný stav kostolíka v obci Dobroslava pri Svidníku, na odstránenie ktorého vyčlenila 700 tisíc korún a v obci Brežany v okrese Prešov 350 tisíc korún…

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.

Peru: Vyrabovali už 1500 katolíckych kostolov

V uplynulých piatich rokoch vyrabovali v juhoamerickom štáte Peru už viac ako 1500 katolíckych kostolov. Zlodeji sa sústredili najmä na vzácne olejomaľby a veľké plátna umeleckých diel, ktoré vyrezali z rámov. Oznámila to komisia pre kultúru Biskupskej konferencie Peru v Lime. Zlodeji odcudzili aj množstvo kalichov a monštrancií, ktoré vytavili na zlaté tehly.