Z malých kostolíkov na východe Slovenska stále miznú tisícky sôch a obrazov
Pred 10 rokmi evidovali policajti najväčšie množstvo prípadov vykrádania a vývozu kultúrneho dedičstva Slovenska za hranice republiky. Napriek tomu, že sa situácia v súčasnosti mierne zlepšila, z malých kostolíkov na východe Slovenska stále miznú tisícky obrazných predmetov, sôch a obrazov.
Problémom je najmä zabezpečenie týchto zbierkových predmetov proti stále prefíkanejším zlodejom. Viac Ivana Ratkovská.
Oblasť Spiša je doslova posiata kultúrno-historickými pamiatkami, ktoré sa neraz stávajú terčom čoraz lepšie technicky vybavených zlodejov. Tí prichádzajú kradnúť na objednávku prevažne do zahraničia. K posledným veľkým úlovkom patria plastiky a obrazy v kaštieli Betliar, ktoré na zlodejov doslova čakali priamo v nechránenom parku. O ďalších prípadoch hovorí Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “Z drevených kostolíkov na východnom Slovensku napríklad boli odcudzené ikony alebo z rôznych sakrálnych objektov, kde nie je problém cez okná sa dostať do vnútra, kde nie je ani ten najbežnejší systém bezpečnostný, tak potom naozaj sú dvere otvorené.”
V zabezpečovaní kultúrno-historických pamiatok je Slovensko tak povediac v plienkach.
Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “Musím povedať, že sme dosť pozadu. A teraz aj ten voľný pohyb cez hranice prináša naozaj veľké riziko.”
Zodpovednosť za ochranu kultúrno-historického dedičstva je prenesená na vlastníka objektu. Až 99% hnuteľného majetku vlastní cirkev.
Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Prešov: “MK SR vytvorilo v t.r. grantový systém, práve príspevkov na tieto zabezpečovacie systémy.”
Reaguje
Dušan Lukáč, zástupca rožňavskej diecézy, Rožňava: “Kde sa to dalo, kde bol záujem, tak sa inštalovalo toto zariadenie. Takže to vykrádanie kostolov vlastne po tom zabezpečení pokleslo.”
Všetky ukradnuté predmety sú zapísané v zozname na stránke MV SR pod heslom Starožitnosti. Hovorí Jaroslav Dulik, zástupca riaditeľa justičnej a kriminálnej polície, Spišská Nová Ves: “K jednotlivým predmetom sa vyhotovujú fotografie a záujemcovia si vlastne sami môžu skontrolovať, že či predmety, ktoré sa eventuálne ponúkajú, boli nadobudnuté nelegálnou cestou.”
Zdroj: Rádio Slovensko