Začiatok muzeálnej spolupráce v pohraničnej oblasti Slovensko – Maďarsko – Ukraj

V Zemplínskom múzeu v Michalovciach sa vo štvrtok 11. novembra 2010 zástupcovia šiestich múzeí z pohraničnej oblasti Slovenska, Maďarska a Ukrajiny dohodli na začiatku spolupráce pri využívaní zdrojov Európskej únie, ktoré by slúžili na lepšie spoznávanie kultúrnych a prírodných hodnôt jednotlivých regiónov. Toto partnerstvo by malo viesť aj k novým možnostiam prezentácie jednotlivých múzeí, a to Východoslovenského múzea v Košiciach, Vihorlatského múzea v Humennom, Zemplínskeho múzea v Michalovciach, Múzea Otta Hermana v Miškolci, Zakarpatského vlastivedného múzea v Užhorode a Zakarpatského oblastného múzea umenia Jozefa Bokšaya v Užhorode.

Výsledkom rokovania bol návrh spoločnej deklarácie o spolupráci ako aj plán ďalších stretnutí, kde by sa mohli stretávať odborníci z jednotlivých inštitúcií. Riaditelia všetkých zúčastnených múzeí sa stretnú opätovne už na začiatku decembra v Užhorode, kde by mali podpísať konkrétne dohody. Všetci zainteresovaní zároveň deklarovali vôľu rozšíriť túto skupinu aj o ďalšie inštitúcie, ktoré prejavia v budúcnosti snahu o spoluprácu v danej oblasti.


Redakciu Obnova.sk informovala Alena Pihuličová zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekt Pentapolitana podporí rozvoj kultúry

Pentapolitana je názov konceptu spolupráce regiónu východného Slovenska a pokračovaním spolupráce miest so spoločnou históriou a súčasnými výzvami. Ide o spoluprácu kultúrnych operátorov miest Bardejov, Levoča, Prešov, Sabinov, Košice, na ktorú má nadviazať spolupráca touroperátorov s cieľom rozvinúť cestovný ruch. Dohodli sa na tom komisie pre kultúru a zahraničné kontakty a komisie pre podnikateľskú činnosť a strategický rozvoj mesta Prešov a zástupcovia neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ako informovala hovorkyňa EHMK Jana Krajkovičová, na pracovnom stretnutí definovali možné oblasti spolupráce a doplnili už existujúce úspešné zapájanie sa kľúčových aktérov kultúrneho života v Prešove do programu v Košiciach prostredníctvom grantovej schémy MK SR.

Konferencia o hradoch na slovensko-maďarskom pomedzí

O hradoch od Trebišova po Čabraď na Slovensku a od Füzéru po Nógrád v Maďarsku budú diskutovať v dňoch 15.-16. apríla 2010 vo Fiľakove. Odborníci sa tu stretnú na medzinárodnej konferencii “Archeologický výskum a pamiatková obnova hradov od Hontu po Zemplín na dvoch stranách štátnych hraníc”. Podujatie, ktoré organizujú Hradné múzeum vo Fiľakove a Združenie hradov severného Maďarska, sa uskutoční na Mestskom úrade vo Fiľakove v rámci projektu “Medzinárodný rozvoj – budovanie siete: Kultúrna trať Po ceste severných hradov” podporenom Programom cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.